ÚvodAktualityZrcadlový labyrint a kaleidoskopické kino okouzlí návštěvníky Prahy
Zážitky

Zrcadlový labyrint a kaleidoskopické kino okouzlí návštěvníky Prahy

  • 15. března 2014
Centrum Prahy láká od března novou atrakcí. Je jí jeden z největších zrcadlových labyrintů v České republice, doplněný o jedinečné křišťálové bludiště, zábavná zakřivená zrcadla a trojrozměrné kaleidoskopické kino. Na Můstku tak na návštěvníky čeká nevšední zážitek v podobě cesty bludištěm s více než 80 zrcadly, které je zakončeno netradičním uměleckým pojetím zpracování filmového materiálu podle Radúze Činčery.
Zrcadlový labyrint a kaleidoskopické kino se otevřelo v centru PrahyRadúz Činčera vstoupil do filmové tvorby v roce 1952 a vytvořil stovky filmů různých žánrů, z nichž mnohé získaly ocenění na tuzemských i zahraničních festivalech. Po roce 1967 se Činčera mimo jiné zaměřoval na specifické multimediální prezentace pro světové výstavy. Jeho nejznámějším projektem z tohoto žánru je Kinoautomat, první interaktivní film na světě, do jehož děje mohli diváci zasahovat.

Díky Kinoautomatu tak Činčera vstoupil do povědomí zahraniční veřejnosti a jeho projekty se staly známé po celém světě. Mezi umělcovy filmové úspěchy pak kromě multimediálních projektů patří klasické filmy, mezi mnohými například Romeo a Julie ´63, který byl filmovými odborníky oceněn dokonce osmi cenami.

Nový pražský projekt, původní sférický kaleidoskop, audiovizuální systém nového typu, prezentoval Činčera poprvé na výstavě EXPO´86 v kanadském Vancouveru, kde byl použit při inscenaci rockového muzikálu The SCROLL. Celý systém funguje na principu dětského kukátka. Optický kaleidoskop prezentuje pomocí sestavy zrcadel a zadní projekce umělecké filmové záběry tak, aby vznikl dojem, že se návštěvník dívá na trojrozměrnou kouli o výšce 70 metrů.

Vzniká tak iluze nespočtu miniaturních zmnožených promítacích pláten. Tato promítací metoda slavila po celém světě obrovské úspěchy a nyní ji mají možnost vidět i zájemci v Praze. V pražském kaleidoskopickém kině budou promítány dva filmy, které byly pro tento typ reprodukce Činčerou speciálně vytvořeny. Vysílané filmy s názvy „Praha ve vichřici dějin“ a „Poklady české kultury“ zachycují historii a architekturu českých zemí.

Na Činčerovu tvorbu navázala umělcova dcera, režisérka Alena Činčerová, která pokračovala v projektu Kinoautomat. V roce 2007 uvedla obnovenou premiéru představení a zrežírovala zrekonstruované verze i cizojazyčné varianty. Nyní podporuje i kaleidoskopické kino v pražském centru.