ÚvodČeská nejKulturníBohuslav Schnirch – jeden z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla
Kulturní

Bohuslav Schnirch – jeden z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla

Bohuslav Schnirch (10. srpna 1845, Praha – 30. září 1901, Praha) byl jedním z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla, dlouholetý předseda výtvarného odboru Umělecké besedy, aktivní sokol a zapálený český vlastenec. Jako nadšený šachista také navrhl originální tvar šachových figurek, s nimiž se pod názvem české klubovky hraje dodnes.
Bohuslav Schnirch pocházel z významné rodiny pražských stavitelů. Studoval na pražské technice u profesora Josefa Zítka, ve studiích pokračoval ve Štýrském Hradci, na vídeňské Akademii, v Mnichově a Římě. Pobyt v Itálii v letech 1871 až 1873 výrazně ovlivnil jeho tvorbu, při níž hojně používal renesanční prvky.

Schnirch byl nesmírně pilný sochař a jeho sochy zdobí řadu míst v Praze i v dalších městech. Podílel se na výzdobě Národního divadla, Rudolfina, Národního muzea, Zemské banky, Uměleckoprůmyslového musea či Pražské městské pojišťovny na Staroměstském náměstí. Zdobí ji Schnirchovy sochy Hasič a Volání na poplach. Vytvořil také jezdecký pomník Jana Žižky na Vítkově anebo jezdecký pomník Jiřího z Poděbrad, umístěný v Poděbradech na náměstí. Naopak neúspěšný byl s návrhem Svatováclavského pomníku pro Václavské náměstí, kde se lidem spíš líbil Schnirchův model, ale porota si vybrala projekt jeho celoživotního konkurenta, sochaře Josefa Václava Myslbeka.

Schnirch také působil v Komisi pro soupis památek Prahy a stál u vzniku prvního systému památkové péče v Čechách. Zajímavý je i jeho dům v Mikovcově ulici čp. 548/5 na Vinohradech, který pro něj projektoval Antonín Wiehl. Šlo o jeho první stavbu, Schnirch si sám navrhl sgrafita a vlysy. Po smrti byl pochován do honosné rodinné hrobky na Olšanských hřbitovech.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí Památky

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech Památky

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.