ÚvodČeská nejKulturníRudolf Firkušný – největší český klavírní virtuos 20. století
Kulturní

Rudolf Firkušný – největší český klavírní virtuos 20. století

„Na co jsem se nejvíc těšil? Na všechno! Vždyť jsem se něco načekal. Je krásné být zase Čechem.“ To řekl klavírní virtuos a čestný doktor filozofie Univerzity Karlovy Rudolf Firkušný (11. února 1912, Napajedla – 19. července 1994, Staatsburg, stát New York, USA) o svém návratu domů po 44 letech v emigraci. Jeho jméno připomíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného, který se na podzim koná v Praze.
Rudolf Firkušný se narodil v Napajedlích jako nejmladší ze tří dětí místního notáře. Když mu byly tři roky, zemřel mu otec a matka s rodinou se přestěhovala do Brna, kde se záhy výrazně projevil chlapcův mimořádný talent.

Kariéru Rudolf zahájil již ve věku osmi let veřejným koncertem v Praze. Jeho neobyčejná náklonnost k hudbě, vynikající hudební sluch a paměť zaujaly Leoše Janáčka, který ho podrobil důkladné zkoušce a rozhodl o jeho dalším hudebním školení, nad nímž si vzal osobní dohled. Sám ho učil hudební teorii a základům kompozice, o pianistický rozvoj se postarali profesorka Růžena Kurzová na brněnské konzervatoři a později její manžel profesor Vilém Kurz na pražské mistrovské škole. Ve studiu kompozice Rudolf Firkušný pokračoval po Janáčkově smrti ve třídách Rudolfa Karla a Josefa Suka v Praze. Ve svých dvaceti letech na přelomu dvacátých a třicátých let Firkušný dorostl v pianistu světového formátu. Mezi zahraničními zájezdy do Rakouska, Německa, Itálie, Francie a Anglie se až do počátku nacistické okupace vracel do Brna, kde měl rodinné zázemí.

V květnu 1939 odjel do Paříže a připojil se ke skupině českých umělců, k nimž patřil i Bohuslav Martinů a nadějná skladatelka Vítězslava Kaprálová. Celý následující rok 1940 se Firkušný snažil hudbou českých mistrů Smetany, Dvořáka, Janáčka, Suka a dalších skladatelů burcovat vědomí západoevropské veřejnosti ve prospěch Československa. Po válce Rudolf Firkušný dobrovolně zvolil těžký úděl emigranta, aby mohl svobodně šířit slávu české hudby po všech kontinentech. Paradoxem tak je, že největší český pianista byl americkým občanem Více než 40 let odmítal s krajním sebezapřením vystoupit na koncertech v rodné zemi, která svým obyvatelům nepřiznávala základní práva svobodného člověka. Od totalitního režimu se nekompromisně distancoval a vrátil se až po sametové revoluci v roce 1989.

Po pádu komunistického režimu se hned v roce 1990 zúčastnil Pražského jara, kde s Rafaelem Kubelíkem a Českou filharmonií provedli Druhý klavírní koncert Bohuslava Martinů. Získal čestný doktorát Univerzity Karlovy a čestné doktoráty Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění, v roce 1991 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. V letech 1993–1994 byl prezidentem festivalu Pražské jaro. Chtěl se natrvalo usadit v Praze, ale už to nestihl, v létě 1994 zemřel. Od roku 2007 je pohřben spolu se svou ženou Taťánou na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova Brně. Památku největšího českého klavíristy 20. století připomíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného, konaný pravidelně v listopadu.
Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024 pomalu končí. Oslavy vyvrcholí na začátku prosince Českým týdnem v New Yorku, ve slavné Carnegie Hall. Kteří čeští špičkoví umělci tu koncertovali? Kdo se řadí mezi ikony slavné koncertní síně a co chystá pro svá vystoupení Česká filharmonie? Vypravte se s Kudy z nudy do nejslavnějšího koncertního sálu na světě!

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk (4. ledna 1874, Křečovice – 29. května 1935, Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Společně se třemi spolužáky z konzervatoře Karlem Hoffmannem, Oskarem Nedbalem a Otto Bergerem založil České kvarteto, které v letech 1892 až 1934 šířilo slávu české hudby a českých umělců téměř po celém světě.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!