ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyPodzimní změna času z letního na zimní – den, který je o hodinu delší
Mezinárodní a významné dny

Podzimní změna času z letního na zimní – den, který je o hodinu delší

Střídání letního a zimního času je přežitek. Přirozený čas je pro nás z hlediska astronomie jen ten zimní nebo také středoevropský čas. Pravidelně se k němu vracíme každoročně na podzim, kdy se při změně z letního času na zimní hodinové ručičky vrací o hodinu zpět.
Historie prvních vážně míněných pokusů o změnu času se začala odehrávat na začátku 20. století. Už v červenci 1908 si letní čas zavedli obyvatelé městečka Port Arthur v kanadském Ontariu a postupně se k pokusům připojila i jiná místa.

Ve velkém byl letní čas poprvé zaveden za první světové války v roce 1916, a to v řadě evropských zemí. Důvodem bylo to, že lidé tak mohli více využívat přirozené světlo a ušetřilo se tak palivo a energie pro armády bojující v první světové válce. Zatímco ale například Švédsko v letním čase nepokračovalo, v Německu, tehdejším Rakousku-Uhersku, jehož součástí tehdy byly i české země, anebo Velké Británii změny pokračovaly i v dalších válečných letech. Letní čas se pak opět zavedl za druhé světové války, opět byl zrušen, a v 70. letech se znovu vrátil. Průkopníkem změn času prý tehdy byla Francie. Od roku 1996 probíhá střídání zimního a letního času téměř v celé Evropě stejným způsobem a ve stejném čase, tedy v noci z poslední soboty na poslední neděli v březnu a říjnu.

Dodejme, že zimní čas není protikladem letního času, který v současné době platí zhruba od konce října do konce března. Jde o čas standardní (středoevropský čas – SEČ), známý také jako astronomický. Skutečný zimní čas byl u nás v historii zaveden pouze jednou, a to od 1. prosince 1946 a do 23. února 1947.
Pozor, čeká nás změna času: během posledního říjnového víkendu se mění letní čas na zimní

Pozor, čeká nás změna času: během posledního říjnového víkendu se mění letní čas na zimní

Tak jako každý podzim nás čeká i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 26. na neděli 27. října 2024, kdy se hodinová ručička posune o hodinu vzad, takže bude „o hodinu méně“ světla, ale zato si pospíme o hodinu déle. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s portálem Kudy z nudy podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.

100 tipů na zimní výlety do přírody

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.

100 tipů na procházku do přírody

100 tipů na procházku do přírody

Příjemné počasí láká k procházkám do přírody, do lesa, botanické zahrady či k horským túrám. Vydejte se Českem na netušená místa a za krásami české přírody po naučných stezkách, poznejte nejen čtyři národní parky ale i desítky a stovky dalších nečekaně krásných míst. Nechte se inspirovat krásami naší přírody a přeneste si radostnou náladu domů.

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

7 věcí, které nevíte… o saunách a saunování

Proč si tolik lidí oblíbilo sauny a saunování? Proč je chození do sauny tak zdravé, kdo saunování vlastně vymyslel, jak vypadala první sauna v českých zemích, jaké druhy saunování existují a kdy raději návštěvu sauny odložit? O saunách a saunování zkrátka na Kudy z nudy víme téměř všechno a rádi se o to s vámi podělíme.

Jak na podzimní nevlídno a chmury? Dopřejte si relaxaci v sauně

Jak na podzimní nevlídno a chmury? Dopřejte si relaxaci v sauně

Nevlídné podzimní plískanice a krátké dny se pomalu blíží a s nimi i zvýšená únava, nastupující deprese a nezřídka i nejrůznější virózy. Je proto čas myslet na povznášející relaxaci, posílení imunity a detoxikaci organismu. Pravidelná návštěva sauny dokáže krásně rozpustit všechny problémy a povzbudit psychiku i obranyschopnost organismu. Vyzkoušejte blahodárné účinky saunování i vy. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit za blahodárným zážitkem.