ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKatedrála sv. Bartoloměje v Plzni
Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.
První zmínka o katedrále sv. Bartoloměje pochází z 2. května 1307, kdy plzeňský měšťan Wolfram Zwilinger odkázal kostelu svou sušírnu a sladovnu. V roce 1993 se kostel stal sídelní katedrálou plzeňského biskupa.

Nejcennější a nejznámější uměleckou památkou kostela je starobylá milostná socha Panny Marie (tzv. Plzeňská Madona), stojící ve výklenku na hlavním oltáři. Pochází z 2. pol. 14.stol. z tzv. „období krásných madon“. Patří k nejvzácnějším gotickým památkám v ČR vůbec. V nejvyšším patře věže jsou zavěšeny zvony a nad nimi umístěny velké hodiny. Na jižní straně je k chrámu připojena Šternberská kaple z pozdní gotiky, kde se nachází novogotický oltář od Josefa Leimra z roku 1883 (podle plánu Josefa Mockera).

Kostelní věž kostela sv. Bartoloměje měřící 102,6 m je nejvyšší kostelní věží v České republice. K ochozu věže ve výšce 62 m vede 299 schodů a za pěkného počasí bývá z ochozu vidět i 72 km vzdálená Šumava. V katedrále slouží každodenní bohoslužby s hlavní farní mší svatou v neděli v 10.30. Během nedělní bohoslužby je možné si pravidelně poslechnout Scholu od katedrály sv. Bartoloměje, která za zvuku varhan doprovází lid při zpěvu.
 

Rekonstrukce katedrály

Plzeňská katedrála prošla v letech 2018 – 2021 největší rekonstrukcí za 100 let – byly vyčištěné stěny a klenby v jižní lodi, rekonstrukcí prošly dvě kaple, vstup pod kůrem a vlastní kůr, severní loď i presbytář. Do desítek restaurátorských ateliérů putovalo odhadem kolem stovky uměleckých děl – soch a obrazů z oltářů i stěn. Velké oltáře se později opraví na místě.

Věřící i turisté, kteří do katedrály po opravě přijdou, zaznamenají hlavně nové osvětlení, vyhřívané lavice, sociální zázemí a nově přístupné podkroví. V tomto prostoru, odkud budou moci lidé nahlédnout do gotického krovu, bude umístěna nová expozice o historii katedrály a historii zvonů. Také interiérové zdi, malby, obrazy i sochy budou výrazně čistší, jasnější a zářivější. Dosud některé obrazy nebyly téměř čitelné, například barokní obraz svaté Anny byl tak tmavý, že nebyl vidět podpis umělce. Při práci na kůru se zase pod podlahou objevily zbytky vzácných monumentálních renesančních maleb z 16. století.
 

Nová expozice v prostorách půdy

Návštěvníci se v katedrály dostanou do dosud nepřístupných půdních prostor, kde je nyní nainstalována nová expozice. Informační panely prozradí zajímavosti z historie této gotické perly i ze současnosti a náročné rekonstrukce. Poprvé je možné zhlédnout katedrální podkroví s jedinečným gotickým krovem, který má jen málo srovnání v celé střední Evropě. Jedná se o obrovský prostor plný dřevěných trámů, arkád i zákoutí. Půda se nachází nad chrámovou lodí. Je zhruba 11 metrů vysoká a dalších 12 metrů je ke hřebeni krovu. Nově zde objevíte expozici na téma katedrály a jejího vývoje nebo věže a zvonů, které byly pořízené před dvěma lety. Dozvíte se také, jaká je jejich historie a jak jsou těžké.

Kostel sv. Bartoloměje

Aktuality