Kultura Celá ČR

S portálem Kudy z nudy budete mít vždy dokonalý přehled, co se kde a kdy děje. Nabízíme vám tipy na filmová a divadelní představení, koncerty a festivaly, doporučíme i skvělé galerie, zajímavá muzea a expozice tradičních řemesel. Inspirujte se a vydejte se na výlet za kulturou!

Co nabízejí velká města?

Kde začít? Prozkoumejte náš kalendář akcí a aktuální výstavy a festivaly, které nabízí například Praha, Plzeň, Hradec Králové, Brno, Olomouc, Ostrava a další velká města. Pozveme vás jak do starých tradičních míst jako jsou Národní galerie či tři zemská muzea, tedy pražské Národní muzeum, Slezské zemské muzeum v Opavě a Moravské zemské muzeumBrně, tak do moderních expozic, třeba do pražského Musea Kampa nebo Muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou. Každý rok vám navíc nabízíme přehlídku vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

 

Osobnosti našich dějin a kultury

Žebříček nejnavštěvovanějších míst láká k zajímavým výletům za poznáním. Osudy prvního československého prezidenta připomíná muzeum v rekonstruovaném špýcharu, kde kromě samotné expozice najdete badatelnu, kavárnu, přednáškový sál pro koncerty a výstavy a malou expozici o obci. Ve Středočeském kraji leží také Památník Karla Čapka na Strži ve Staré Huti u Dobříše a Památník Josefa Lady v Hrusicích. Autora řady pohádek a ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka, připomíná také okolní pohádkový region Ladův kraj. Obliba Babičky a dalších děl přivedla řady návštěvníků do Muzea Boženy Němcové v České Skalici, pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích a Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku. Cestovatelé nezapomněli ani na slavné hudební skladatele: společně s Muzeem Antonína Dvořáka a Muzeem Bedřicha SmetanyPraze přilákal nejvíc pozornosti rodný byt Bedřicha SmetanyLitomyšli.


Řemeslné tradice

Pamatujeme i na tradiční lidová řemesla. U nás najdete nejenom pozvánky na farmářské a řemeslné trhy, ale také do skanzenů, do vesnice umění a řemesel Botanicus u Lysé nad Labem nebo nejlepších muzeí řemesel, třeba v Letohradě. Za tradicemi českého sklářství se vypravte třeba do sklárny Ajeto v Lindavě nebo do Sklářského muzeaNovém Boru, v Třebechovickém muzeu betlémů vás okouzlí více než sto let starý Proboštův betlém. Dovednost českých řemeslníků poznáte také na Vánočních trzích – víte, že ty pražské zařadila americká zpravodajská stanice CNN mezi deset nejkrásnějších adventních trhů na světě?
 

Do divadla, na koncert nebo do kina?

Samozřejmě vás pozveme i na skvělé akce, třeba na hudební festival Pražské jaro, který každoročně zaplní sály pražského Obecního domu a Rudolfina, anebo na letní Filmový festivalKarlových Varech. S námi si užijete i skvostné barokní akce, třeba festival barokní kultury Hortus MagicusKroměříži, Svatojánské slavnosti Navalis na hladině Vltavy u Karlova mostu v Praze anebo Festival barokních uměníČeském Krumlově. A pokud máte rádi divadlo, co byste řekli pozvánce na letní barokní slavnostiOlomouci?

Zobrazit více

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

21. listopad 2024 6:19
Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.