Jen málo tvůrčích osobností bylo tak bytostně spjato s Jabloneckem i okolním krajem severovýchodních Čech jako Josef V. Scheybal a jeho žena Jana Scheybalová. Obsah naučné stezky vychází z odkazu manželů Scheybalových a je založen na hodnotách, které vyznávali.
Josef Václav Scheybal patřil k významným
českým národopisným kreslířům. Společně se svou manželkou se zabýval památkovou péčí a regionální vlastivědou. Od šedesátých let 20. století si za svůj společný
domov zvolili Jablonec nad Nisou. Tady vytvořili převážnou část svého bohatého a pozoruhodného díla. Bývalá jablonecká fara u kostela sv. Anny, v níž žili, se díky nim změnila v jedinečné kulturní centrum, kde docházelo k prolínání vědeckého bádání, umělecké tvorby, sběratelské činnosti a dokumentační práce.
V současné době probíhá v Jablonci rekonstrukce fary na
Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Důležitým zdrojem poznání byly pro manžele Scheybalovy pravidelné výlety, při nichž dokumentovali historické památky a zaznamenávali proměnu krajiny.
Naučná stezka zavádí návštěvníky do zajímavých míst v okolí Jablonce nad Nisou, kam kroky manželů Scheybalových mířily nejčastěji.
První část naučné stezky vede na jih od Jablonce –
z místní části Dobrá Voda do Rychnova, do Pelíkovic,
na Kopaninu a do Pulečného. Na trase stezky se nachází celkem 17 zastavení. Jsou to místa s významnou pamětihodností,
poutavým historickým příběhem nebo přírodní zajímavostí. Součástí naučné stezky bude 16 stojanů s textovými a obrazovými panely, které obsahují informace spojené s historií i současností jednotlivých míst.
Druhá část stezky měří 8 km a má 10 zastavení poukazujících na místa historicky či krajinářsky zajímavá. Vede z Kopaniny přes Frýdštejn, Ondříkovice a Vazovecké údolí do Dolánek u Turnova.
Autorem naučné stezky je Jan Strnad. Při sestavování textových a obrazových panelů na jednotlivých zastaveních využil kreseb J. V. Scheybala a úryvků z vybraných vlastivědných textů Jany Scheybalové.