Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.
Blata proslula nejen přírodními krásami, ale také lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko. Stavby lidové architektury se zachovaly v obcích Borkovice, Mažice, Zálší, Záluží, Klečaty, Komárov a dalších.
Rozsáhlá oblast blat, prostírajících se zhruba v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, je ze všech stran obklopena rázovitými blatskými vesnicemi.
Ve vsích soběslavsko-veselských blat najdeme překrásné ukázky lidových staveb a nádherně zdobenými fasádami ve stylu, pro které se vžilo pojmenování
selské baroko. Právě tady je k vidění to nejkrásnější, co ruce lidových umělců 19. a začátku 20 století dokázaly v jižních Čechách vytvořit. Působili tu významní tvůrci architektury tohoto regionu – František a Jan Šochové, Jan a Martina Patákové. Jíchách tvůrčí fantazie, opírající se o vzory přežívající barokní a klasicistní výzdoby měšťanských domů a zámků zdejšího kraje, dala neopakovatelnou podobu stovkám statků, jejich štítů, branám a především špýcharům.
V
Záluží u Vlastiboře najdete dům vykazující typickou charakteristiku selského baroka. Zajímavý je především tím, co skrývá uvnitř. Najdete zde
typickou selskou světničku, černou kuchyni a kovárnu.
Oblast Soběslavsko-veselských blat je proslulá i svými rašeliništi. V blízkosti obce Záluží je výchozí místo
Naučné stezky Borkovická blata (5,5 km), která seznamuje návštěvníky s těžbou rašeliny a zvláštnostmi blatské přírody.
Obce můžete navštívit třeba při projížďce cyklotrasy
Greenway Selského baroka.