ÚvodKalendář akcíVýstavyDen otevřených dveří v Muzeu českého granátu
Výstavy

Den otevřených dveří v Muzeu českého granátu

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Srdečně zveme na jedinečnou a unikátní výstavu šperků s českými granáty a to ve dnech konání oslav státních svátků.
Kolekce je uceleným průřezem šperkařství od raných dob, kdy se granát začal ve šperkařství používat, až do počátku dvacátého století. Dozvíte se vše o historii těžby granátů v českých zemích, technologii broušení a lokalitách výskytu. K vidění je nejstarší brus z poloviny 18. století. Dále se dozvíte o energii a léčebné síle českého granátu.

Historie českého granátu je v podstatě stejně stará jako historie granátu obecného, avšak s tím rozdílem, že český granát byl nazýván pouze carbunculem. Osobní lékař Rudolfa II. Anselmus Boetius de Boot ve spise Gemmarum et lapidum historia popisuje práci sběračů a brusičů drahokamů a pojednává právě o léčebné síle českého granátů.

Zároveň si u nás můžete zakoupit i originální dobový šperk včetně certifikátu jeho původu a pravosti. Na památku si můžete odnést i některý z drobných tematických předmětů.

 Poselství muzea: 
 - je seznamovat širokou veřejnost s historií a současností těžby a zpracováním českého granátu. Prohlubovat povědomí o tomto významném kulturním dědictví a to nejen v rámci ČR.

České granáty:
České granáty nedosahují velikosti těch orientálních, jejich předností je ale překrásná rudá barva. Ve středověku byly českým granátům připisovány léčebný účinek na duševní choroby a schopnost zvyšovat libido. Vybroušené české granáty se zasazovaly (a dodnes zasazují) do zlata jen výjimečně, a tak jsou zlaté šperky vystavené v Muzeu českého granátu velmi vzácné.

 

Aktuality