ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceDoba králů a císařů na zámku Krásné Březno
Doba králů a císařů na zámku Krásné Březno
30. 4.9. 9.
Přidat foto
Společenské akce

Doba králů a císařů na zámku Krásné Březno

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Ústecký kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Výstava nazvaná Doba králů a císařů s podtitulem Lucemburské architektonické dědictví severozápadních Čech přibližuje kulturní dědictví, které na území SZ Čech vzniklo za vlády lucemburské dynastie, tedy přibližně od druhé třetiny 14. století do téhož období ve století patnáctém.
Výstava je stejně jako jiné projekty připomínkou 700. výročí narození císaře Karla IV. z lucemburské dynastie. Představované památky se však nevztahují pouze k době vlády tohoto panovníka – na výstavě jsou prezentována i díla, jež vznikla díky širokému ohlasu, který způsobila rozsáhlá donátorská činnost Karla IV.

Výstava ve čtyřech tematických blocích představuje hradní architektura a sakrální prostory, tedy kostely a kláštery, spolu s nástěnnými malbami. Návštěvníci se blíže seznámí s architekturou nejvýznamnějších hradů (Egerberk, Hasištejn, Litoměřice, Rýzmburk), budou mít možnost nahlédnout do interiérů klášterních staveb (Dolní Ročov, Osek, Panenský Týnec, Roudnice nad Labem) a kostelů (Bílina, Charvatce, Křesín, Minice, Nehasice, Slavětín, Smolnice, Straškov, Vetlá, Žatec). Posledním tematickým celkem jsou nástěnné malby, které lze díky fotografické technice vidět opravdu z bezprostřední blízkosti (Bedřichův Světec, Černochov, Dobroměřice, Roudnice nad Labem, Slavětín). Prezentované dědictví je tím nejkvalitnějším výběrem, širší představu o skutečném rozsahu dochovaných památek si mohou zájemci učinit na úvodních panelech, které jsou vždy samostatně věnovány jednotlivým tématům.

Doprovodnými prvky výstavy je prezentace velkoformátových fotografií, které představují krásu gotické architektury a jedinečnost nástěnných maleb. V samostatném bloku se představuje část dnes zaniklého kláštera v Panenském Týnci. Konkrétně jde o jižní portál klášterního kostela, zdokumentovaný pomocí moderních technik a představený prostřednictvím interaktivního 3D modelu a působivého filmu.

Především děti budou mít na výstavě možnost vyzkoušet si své stavitelské dovednosti – jsou pro ně totiž připraveny k sestavení modely valené a křížové klenby představující základní principy středověkého stavitelství (klenbu a opěrný systém). V dětském průvodci výstavou si pak budou moci malí návštěvníci (především ve věku 10–12 let) při plnění úkolů ověřit, co všechno se o době králů a císařů na výstavě dozvěděli.