Od 11. do 15. července 2023 ožije luhačovické Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostel svaté Rodiny melodiemi velikánů české hudby, a připraven je i bohatý doprovodný program.
Luhačovice jsou úzce spjaty se světově známým hudebním skladatelem Leošem Janáčkem a jeho opakovanými pobyty ve zdejších lázních, které představovaly i jeden z inspiračních zdrojů jeho tvorby. K poctě skladatele je od roku 1992 každoročně pořádán hudební festival pod názvem Festival Janáček a Luhačovice, který náleží k prestižním hudebním akcím v České republice.
Hlavní náplní hudebního festivalu je nabídnout hostům v krásném prostředí luhačovických lázní nezapomenutelné umělecké zážitky z řady koncertů, při kterých zazní nejen hudba světově proslulého skladatele Leoše Janáčka, ale také dalších významných komponistů v podání špičkových českých i zahraničních interpretů.
Program 30. ročníku Festivalu Janáček a Luhačovice
Úterý 11.7.
16.30 Busta Leoše Janáčka - Slavnostní zahájení festivalu za účasti čestných hostů.
Účinkuje Žesťová harmonie Zlín
20.00 Lázeňské náměstí, při nepřízni počasí kostel Svaté Rodiny
Filharmonie Bohuslava Martinů a Český filharmonický sbor Brno
A. Dvořák:Symfonie č. 9 e moll, op. 95, Z Nového světa
L. Janáček:Glagolská mše
Středa 12.7.
19.30 Lázeňské divadlo
Irvin Venyš a Komorní filharmonie Pardubice
O. Respighi: Staré tance a árie – 3. suita per archi
W. A. Mozart: Koncert pro klarinet a orchestr A dur, K 622
S. Bodorová: Babadag pro klarinet a smyčce
W. A. Mozart: Symfonie A dur (č. 29) K 201
Čtvrtek 13.7.
19.30 Lázeňské divadlo
Smetanovo trio
J. Haydn:Trio G dur „All´ Ongarese“
B. Martinů:Klavírní trio C dur H. 332
P. I. Čajkovskij: Klavírní trio a moll, op. 50, „Na paměť velkého umělce“
Pátek 14.7.
19.30 Lázeňské divadlo
Petr Nouzovský a Slovak sinfonietta Žilina
J. Mysliveček: Sinfonia D dur „A piu stromenti“
J. Haydn: Koncert D dur pro violoncello a orchestr Hob. VIIb:2
L. Janáček: Suita pro smyčce
G. Holst:St. Paul Suite op. 29 č. 2
Sobota 15.7.
15.00 Lázeňské divadlo
Janáčkova klavírní tvorba:
Klavírista Jan Jiraský nás slovem i živě interpretovanou hudbou provede vývojem Janáčkova klavírního díla od prvotin z období lipských studií (Zdenčiny variace) až po poslední měsíce skladatelova života (Vzpomínka). Přiblíží známé i méně známé okolnosti geneze jednotlivých skladeb, přiblíží tvůrčí filozofii autora, vlivy inspiračních zdrojů i skladatelova klavíru Ehrbar na jeho hudební jazyk a klavírní stylizaci.
19.30 Kostel Svaté Rodiny
Boemo Virtuoso – Věhlasný Morzinův orchestr a hudební život v barokní Praze
Collegium Marianum
A. Vivaldi:Sinfonia g moll, RV 157
F. Jiránek:Concerto D dur, Jk 11
J. J. I. Brentner:Concerto G dur No. IV „Vigil Nocturnus“
G. A. Brescianello: Chaconne a 6
F. Jiránek:Concerto g moll pro fagot, smyčce a basso continuo, Jk 21
A. Reichenaue:Triosonáta D dur pro dvoje housle a basso continuo
A. Vivaldi:Concerto g moll „La notte“ pro flétnu, fagot, smyčce a basso continuo, RV 107
Doprovodný program
1. – 31.7.2023 Hala Vincentka: Janáčkovy cesty
Kolik cestování obnášely pracovní aktivity Leoše Janáčka? Kam zavítal v cizině, jaká místa si oblíbil v tuzemsku, a proč se opakovaně vracel do Luhačovic? Odpovědi přinese fotografická výstava, která prostřednictvím historických snímků představí hudebního skladatele na cestách za provedením svých děl, za studiem lidových písní a tanců, ale také za odpočinkem.
1. – 31.7.2023 Ulice Dr. Veselého: Příběhy krajiny a malířů Luhačovic
Výstava se koná při příležitosti 150. výročí narození malíře Stanislava Lolka, který byl na počátku 20. století častým návštěvníkem Luhačovic. Vytvořil v zde řadu maleb s pohledy na lázně a jejich okolní krajinu. Kromě obrazů luhačovické aleje, lesních interiérů a kreseb lesní zvěře z malířova náčrtníku, je pro kulturní historii Luhačovic zásadní cyklus Lolkových ilustrací, které posloužily později ke vzniku Těsnohlídkových textů o lišce Bystroušce pro Lidové noviny. Kreslený seriál natolik zaujal hudebního skladatele Leoše Janáčka, že na jeho základě vytvořil jednu ze svých nejslavnějších oper – Příhody lišky Bystroušky. Výstava na ulici Dr. Veselého reflektuje další známá díla od krajinářů Františka Pečinky, Jury Pacáka, Otto Otmara a dalších mistrů.
1. – 31.7.2023 Kolonáda: Luhačovice – Prameny hudební inspirace
Výstava představující osobnosti z českého hudebního světa spojené s Luhačovicemi. V popředí nestojí nikdo větší, než Leoš Janáček.
10. – 16.7.2023 Hotel Alexandria, Lázeňská cukrárna: Ochutnejte Janáčkovy oblíbené recepty z Mářiny kuchařky
Během festivalového týdne bude v restauraci hotelu Alexandria a Lázeňské cukrárně rozšířeno nabídkové menu o oblíbené recepty Leoše Janáčka z “Mářiny kuchařky.”
10. – 14.7.2023 Dobrodružství s Bystrouškou: Interaktivní hudebně výtvarný workshop pro děti
Pokračující – 2. ročník hudebně výtvarného workshopu pro děti od 8 do 15 let „Dobrodružství s Bystrouškou,“ pod vedením edukační pracovnice z Muzea luhačovického Zálesí – Lenky Psotové a pedagožky Základní umělecké školy Luhačovice Jitky Dulíkové-Gottfriedové. Pro děti bude připraveno pětidenní „putování“ za hudbou, malováním, přírodou, architekturou a osobnostmi Luhačovic. Pracovní setkání se uskuteční v zajímavém prostředí Muzea luhačovického Zálesí, ve Společenském domě , v samotném srdci lázní a lázeňského parku, který je v bezprostřední blízkosti nádherného Jurkovičova domu, secesního domu Bedřicha Smetany a Lázeňské kolonády, navržené brněnským architektem Oskarem Pořískou ve stylu modernismu. Záměrem pracovního setkání je vzdělávat děti zábavnou formou a motivovat je k péči o kulturní hodnoty, rozvíjet vztah k lázeňskému městu, architektonickým památkám, krajině, ochraně přírody a rovněž k nehmotnému dědictví, jež tvoří jedinečnou atmosféru lázní. Součástí pětidenního putování bude také aktivní pohyb na čerstvém vzduchu se sportovními aktivitami.
13.7.2023 Kino Elektra: Il Boemo
15:00 Historický film režiséra Petra Václava o životě a tvorbě hudebního skladatele J. Myslivečka.
14.7.2023 Lázeňská kolonáda: Tvořivé dílničky pro děti
Strážnický modrotisk – Pátá generace modrotiskařské rodiny Jochů – Gabriela Bartošková seznámí děti s prvním krokem výroby modrotisku – tiskem. Na společném plátně si vyzkouší tisk historickými formami starými více než 200 let. K dispozici budou i další techniky jako malba štětcem nebo práce s houbičkami či tvořítky. Pro ty, kteří si budou chtít něco odnést domů, bude připravený papír a modrotisk pro polepení vlastního přáníčka nebo obrázku.
Lupínková pilka – Pod dohledem a s radami pana Hutěčky si děti vyřežou lupínkovou pilkou různá zvířátka, kytičky a jiné motivy.
14.7.2023 Lázeňská kolonáda: Stará řemesla Valašska
Valašský gajdoš Petr Sovják společně s Drahoslavem Dvořákem představí dětem stará řemesla Valašska, jako například kramplování vlny, předení na kolovrátku či staré hudební nástroje Valašska – píšťaly, fujary, gajdice nebo valašské gajdy.
14.7.2023 Lázeňské náměstí: Janáček – perličky života…
16.00 DFS Děcka z Kunovic a jejich hosté, taneční složka FS Kunjovan
Folklor byl pro Janáčka zdrojem jeho tvořivosti, byl pro něj čistou studnicí skladatelské pravdy a pravdivosti.
Ráz krajiny, kterou se tak rád procházel, lidé a originalita jejich mluvy, zvyků a slavností zapůsobili na Janáčkovu duši neodolatelným a trvalým kouzlem. Z žánrů lidové slovesnosti přináší folklorní soubor Děcka z Kunovic malé Perličky života, inspirované prožitky Leoše Janáčka, jeho vnímáním, poznáním a zkušenostmi… Folklor byl pro Janáčka zdrojem jeho tvořivosti, byl pro něj čistou studnicí skladatelské pravdy a pravdivosti.