Výstava uměleckých fotografií přibližuje místa na Podblanicku, kde pobývaly osobnosti jako Bedřich Smetana, Josef Suk, Jan Dismas Zelenka, Gustav Mahler a další. Díla vytvořil Fotoklub Vlašim podle koncepce Muzea Podblanicka.
Výstava vznikla ve spolupráci s Fotoklubem COVER ART Vlašim, jehož členové vytvořili podle scénáře Muzea Podblanicka fotografie míst na širším Podblanicku, která jsou spojená s hudebními osobnostmi. Umělecké fotografie člení výstava do tematických okruhů, kdy např. motivy z Růžkových Lhotic připomínají Bedřicha Smetanu, od jehož narození letos uplynulo 200 let. A ve Lhoticích trávil s rodiči a sourozenci v letech 1835-43 především prázdniny a svátky. Motivy čechtického kostela sv. Jakuba a zámku rovněž odkazují především na dospívajícího Bedřicha, který byl v kostele biřmován a s otcem Františkem hrával na kůru. Budovu kostela a zámku ale dobře znal i mladý Gustav Mahler, když v 70. a 80. letech 19. století čekával v Čechticích na dostavník při cestách z Jihlavy do Vlašimi.

Oba skladatelé také ve svém mládí poznali vlašimský park, kterým byli okouzleni. Motivy vlašimského kostela sv. Jiljí připomínají především místního rodáka Ferdinanda Hellera, který v mládí hrával na kůru při slavných tzv. figurálních mších, jež nepochybně navštívil několikrát i mladý Bedřich Smetana s tatínkem. S rodinou Smetanových je pak spojena Loreta u Vlašimi, jejíž slavné poutě zřejmě jako inspiraci využil Bedřich ve své Prodané nevěstě. A snímky s Louňovicemi a Blaníkem připomínají na výstavě jak významného představitele barokní hudby a louňovického rodáka Jana Dismase Zelenku, tak i bájnou horu jako inspiraci Bedřicha Smetany či Zdeňka Fibicha, kteří Blaník osobně znali. Kostel sv. Mikuláše v Benešově nás pak přivádí až k Janu Trojanu Turnovskému, který tam působil od roku 1587 jako utrakvistický kněz a autor vícehlasých písní. Hudební atmosféru benešovského kostela ale vnímal v posledních letech života i Josef Suk, od jehož narození letos uplynulo 150 let. A s ním je spojen na výstavě především kostel sv. Lukáše v rodných Křečovicích, kde byl pokřtěn, hrával na varhany i na housle, a který jej od dětství hudebně utvářel. Zpěvy v křečovickém kostele, jeho zvony a okolní krajinu miloval i Antonín Dvořák, který jako Sukův tchán Křečovice navštěvoval. Sám Josef Suk dokázal provázet přátele krajinou východně od Vltavy dlouhé hodiny. A tak stejně jako každý z hudebních autorů vnímal místa širšího Podblanicka svým osobitým pohledem, tak i fotografie Ivky Novák, Lenky Komínkové, Jindřicha Kulíčka, Ivy Časarové, Milana Dudka a Vladimíra Vyšohlída nabízejí odlišnou poetiku, kterou se výstava připojila k letošnímu jubilejnímu Roku české hudby.
3. 8.
Oživlý středověk v Česticích

Oživlý středověk v Česticích

Čestice, Jihočeský kraj
16. 8.17. 8.
Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2024

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2024

Drážov, Jihočeský kraj
9. 8.11. 8.
Volyňská pouť 2024

Volyňská pouť 2024

Volyně, Jihočeský kraj
28. 6.29. 6.
Art camp – Festival ohně a pohybu pro celou rodinu

Art camp – Festival ohně a pohybu pro celou rodinu

Volyně, Jihočeský kraj
6. 7.
Rodinný festival Letopruhy 2024

Rodinný festival Letopruhy 2024

Volyně, Jihočeský kraj
29. 6.
Strakonické slalomy

Strakonické slalomy

Strakonice, Jihočeský kraj
28. 6.
Děti patří na hřiště

Děti patří na hřiště

Strakonice, Jihočeský kraj
10. 9.
VIII. Sportovní hry seniorů

VIII. Sportovní hry seniorů

Strakonice, Jihočeský kraj