ÚvodKalendář akcíVýstavyMuzeum věžáků Kladno – slavnostní otevření
Výstavy

Muzeum věžáků Kladno – slavnostní otevření

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
V sobotu 30. května bude pro veřejnost poprvé zpřístupněno Muzeum věžáků Kladno.
Od 30. 5. včetně se uskuteční prohlídky pro ty, kdo na dané dny již mají zakoupenou či zarezervovanou vstupenku.

Po obnovení provozu budou přednostně odbaveni návštěvníci, kteří měli rezervaci či zakoupenou vstupenku na některý ze zrušených termínů (14. 3. – 29. 5.). Všechny další zájemce prosíme v tomto ohledu o shovívavost. Rezervační systém pro nové zájemce (kteří neměli zakoupenou vstupenku v období 14. 3. – 29. 5.) bude v Městském informačním centru a na webu otevřen začátkem června, datum upřesníme na www.muzeumvezaku.cz.

Rezervace a vstupenky zakoupené na termíny 14. 3. – 29. 5. 2020 je možné přerezervovat výhradně prostřednictvím Městského informačního centra, T. G. Masaryka 499, tel. 312 604 543 / 312 604 540 (POZOR: Po–čt 8:30–12:00, 13:00–17:00). Prosíme, nepište e-maily na muzejní mail a nevolejte na jiná telefonní čísla, váš požadavek nebudeme umět zprocesovat. Náhradní termín je možné si v Městském informačním centru domluvit až do 30. 6. 2020. Prosíme o trpělivost, je vás hodně.

Návštěvníky, kteří si domluví nový termín návštěvy, prosíme, aby na prohlídku donesli původní vstupenku ve vytištěné podobě, nestačí jen podoba z mobilu či jiného zařízení. Vstupenky od vás vybere průvodce.

Muzeum bude až do odvolání otevřeno výhradně v sobotu ve stanovených termínech. Individuální domluva na jiný den není možná.

Návštěvy školních skupin se ruší až do září 2020.

Návštěva muzea bude probíhat za zpřísněných hygienických podmínek (budou upřesněny po vydání metodiky vládou). Návštěvnické skupiny budou omezeny na 9 osob, návštěvníci budou povinni mít po celou dobu roušku.

Historie věžáků
S tím, že by prvnímu poválečnému sídlišti v Kladně měl dominovat soubor několika věžových domů, počítal hlavní architekt Josef Havlíček od samotného počátku plánování. V původní studii z roku 1946 je podíl silnice mezi Kladnem a Rozdělovem naznačena šestice desetipodlažních budov postavených na půdorysu písmene Y a odkazujících svým pojetím na funkcionalistickou tradici. 

Po změnách v letech 1948 a 1949 je zřejmé, že tuto původní koncepci nepůjde realizovat. S ohledem na nedostatek dalších vhodných stavebních parcel se ale stále počítalo s tím, že vysoké domy v Kladně vzniknou. Havlíček a jeho tým připravil v roce 1951 jejich přepracovanou verzi s půdorysem ve tvaru písmene T. Při jejím zpracování musel čelit sílícímu tlaku doktríny socialistického realismu, který se po roce 1950 stal jedinou přípustnou uměleckou normou ve všech sférách kulturního života. 

Sám Havlíček byl k socialistickému realismu kritický, a pro věžové domy proto hledal ztvárnění, které bude ideologicky přijatelné, ale zároveň originální a moderní. Východisko našel v práci moderního francouzského novoklasicistního architekta Augusta Perreta, jenž ve 20. letech proslul svým návrhem obytných věží pro pařížskou čtvrť L'Avenue des Maison-Tour.

Výstavba šestice 48 metrů vysokých věžových domů, svým pojetím zcela vybočující z dobové produkce, dostala povolení k realizaci na konci roku 1951. Stavba však byla zahájena až v březnu 1953 vytyčením prvního a druhého domu nejblíže od rozdělovského kostela sv. Václava. První dům byl předán do užívání předán těsně před Vánoci 1956. Postupně se pak dokončují další domy. Do posledního věžáku se lidé stěhovali přesně o rok později – na Vánoce 1957. 

Kladenské věžáky patří právem mezi nejzdařilejší realizace bytových staveb 20. století. Vedle originálního architektonického výrazu a velkorysosti v užití materiálů a práci s prostorem se vyznačují ještě dokonalým funkčním uspořádáním a promyšleností do posledního detailu. Navzdory mnoha nuceným ústupkům v sobě kombinují to nejlepší z tradice předválečné funkcionalistické architektury a úvah o sociálním a kolektivním bydlení.

Muzeum bude pro veřejnost otevřené každou sobotu a o některé státní svátky. Začátky prohlídek (90 min): 9:00 , 11:00, 13:30 a 15:30. Prohlídku je nutné si rezervovat.

Aktuality