Československá obec legionářská a Rota Nazdar ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky vás zvou 23. 11. 2024 od 10:00 na Malou Skálu, kde proběhne vzpomínková akce Dunkerque 1944.
Akce připomene 80. výročí bojů Československé samostatné obrněné brigády v severní Francii a osobnost generála Aloise Lišky. Na maloskalském hasičském hřišti a podél Jizery vyroste dobový tábor a postavení vojáků naší exilové armády a během dne se návštěvníci formou živé historie seznámí s jejich činností, technikou i způsobem boje během druhé světové války. Ve 14:00 pak u rodného domu gen. Lišky na Záborčí proběhne pietní akt u příležitosti výročí jeho narození. Na Malé Skále rovněž od 12. 11. do 1. 12. probíhá panelová výstava Dukla – Dunkerque 80.
Podzim roku 1944 znamenal nasazení našich zahraničních vojáků na dvou frontách. Zatímco armádní sbor generála Ludvíka Svobody se probíjel Dukelským průsmykem na Slovensko, Československá samostatná obrněná brigáda obléhala přístav Dunkerque. Zkušený veterán první světové války generál Alois Liška, rodák z Malé Skály, zde dostal na starost celé bojiště včetně řady britských a francouzských jednotek. Největší útok našich vojáků proběhl symbolicky na státní svátek 28. října 1944, kdy se podařilo zničit celý nepřátelský prapor. Vlivem postupu fronty, rozsáhlému zatopení a zaminování oblasti, ale také požadavkům Francouzů, aby byl obléhaný přístav pokud možno ušetřen zničení, se válka v průběhu listopadu 1944 stala poziční. Čechoslováci vysílali do nepřátelských pozic hlídky a docházelo spíše k lokálním, avšak velmi tvrdým bojům. Čechoslováci zůstali u Dunkerque až do konce války, kdy do rukou generála Lišky němečtí vojáci a námořníci 9. května 1945 kapitulovali. Přímého osvobozování Československa se tak mohla zúčastnit jen symbolická jednotka tzv. Kombinovaný oddíl, který překročil státní hranici 1. května 1945.
Program akce „živé historie“ na Malé Skále zahrnuje jednak dobové ležení československých vojáků u Dunkerque, ale především krátké ukázky z jejich činnosti a boje. K vidění bude polní ambulance, činnost oddílu polního četnictva, střelby z polních a protitankových kanonů, ale také průzkumné hlídky na nepřátelské území či odminování terénu. Kluby vojenské historie z celé České republiky ale i ze Slovenska chtějí připomenout každodennost nasazení našich vojáků ve Francii, kde se museli potýkat nejen s odhodlaným nepřítelem, ale také se všudypřítomnými minami a zátopami, kterými Němci znemožňovali nasazení těžké techniky brigády, a to především tanků. Návštěvníci se tak mohou těšit na dobovou techniku, a to především historická děla a automobily, a pokud to počasí a povětrnostní podmínky dovolí i na průlet repliky pozorovacího a spojovacího letounu Piper L4, pomocí kterého se řídila dělostřelecká palba.