ÚvodKalendář akcíVýstavyOrlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí
Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí
"> ">
2. 12.2. 2.
Přidat foto
Výstavy

Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Pardubický kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého – s šířkou 5,9 m – betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.
V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí, které sídlí v překrásné Hernychově vile, najdete mimo jiné čtyřmetrový betlém Antonína Kellnera (1853-1928). Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu. Jeho protiváhou zůstává ukázka figur Jardy Heraina rozpohybovaná mechanikou Kamila Andrese.

Zajímavým zvykem našich předků bylo v době adventu, kdy se připravovali na stavbu svého až několikametrového betlému, poklepávat na bednu s uloženými malovanými postavičkami s pořekadlem "pastýři vstávejte".

Ve vánočním betlému můžete obdivovat jak kouzelnou vesnickou lidovou architekturu, tak i objekty z "města". Nechybí ani několik vodních mlýnů, pila, rumpálová studna, ale třeba i kamenná kašna. Zapomínat nesmíme na několik stovek postav, které představují prosté vesničany – zemědělce, ale i mnoho řemeslníků. V tříkrálovém betlému zaujmou vedle "tří mudrců" hlavně cizokrajná zvířata, mezi kterými vidíme například slona, velblouda nebo žirafu. V postním betlému objevíte kromě Jidáše s měšcem například řadu vojáků.
 

Největší sbírka papírových betlémů

Oblast Orlickoústecka se tvorbou papírových betlémů proslavila. Malují se zde dvě a čtvrt století. Místní malíři a tvůrci betlémů využívali velmi dostupný materiál. Díky textilní výrobě a průmyslu ve městě a okolí totiž měli k dispozici dostatek obalového papíru, ve kterém se transportovaly žoky bavlny. Později ale stačilo jen slepit noty a noviny, díky čemuž je možné takový betlém přesně datovat. Klihové barvy a později umělecká tempera pak na tomto papírovém podkladu vykouzlily, podle zručnosti malíře i zavedených zvyklostí, řadu darovníků, Svatou rodinu a všechno to, co k Betlému zkrátka patří.

V současnosti obsahuje muzejní sbírka betlémů na dvanáct tisíc součástí. Nachází se v ní na třicet původních kompletních betlémů. I když se na první pohled mohou zdát sobě velice podobné, každý má svoje zvláštnosti. Mezi nejznámější autory betlémů 19. století patří malíři z rodiny Täuberových, Jarolím Štantejský, Vojtěch Hernych, ve 20. století Jiří Knapovský. Betlém Jarolíma Štantejského, po generace stavěný v rodině Knapovských, byl prvním malovaným betlémem, který se do obnoveného městského muzea v roce 1990 dostal.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí