ÚvodKalendář akcíExpozice a dlouhodobé akcePatrick Bubna-Litic – výstava obrazů Barvy z nitra
Patrick Bubna-Litic – výstava obrazů Barvy z nitra
19. 9.29. 10.
Přidat foto
Prodejní výstava.
Slovo Dr. Davida Bubny-Litic, Patrickova synovce... 

Můj zesnulý strýc Patrick Bubna-Litic se narodil v roce 1951 v rakouském Grazu a odešel nečekaně v roce 2022 ve svém domě v Hall nedaleko Admontu. Patrick byl komplexní člověk, hluboce spjatý s Prahou prostřednictvím svého otce, českého aristokrata ze staré české rodiny, který po válce emigroval do Rakouska. I po smrti svého otce si Patrick udržoval vztahy s českou stranou své rodiny. V  70. letech se rozhodl rozšířit obzory  svého poznání a odjel do Austrálie, kde žil jeho český nevlastní bratr (můj otec). Tam studoval na prestižních univerzitách a jako student vynikal, avšak než získal stipendium, živil se kopáním hrobů a mytím oken.

Patrickovo umění je uměním průzkumníka. On, na rozdíl od turisty,  byl zvědavý jak na ten vnější, tak i na svůj vnitřní svět. Pamatuji si ho jako  disciplinovaného učence, který ovšem  rád občas hrál roli šaška, rád zpochybňoval společenské normy.  Jeho umění je fascinující kombinací těchto dvou poloh jeho charakteru. Kombinuje divokou rock'n'rollovou hravost s vážnou kontemplativní reflexí. Určitě ho ovlivnila horská krajina v okolí rodného Grazu, kam se nakonec z Austrálie vrátil. Stal se moudrým a vyrovnaným myslitelem, který v extrémech spatřoval pošetilost.

Postmoderní filozof Mark C. Taylor jednou poznamenal: „Estetická zkušenost umění a duchovní zkušenost náboženství mají společný cíl: spojit jednotlivce s něčím větším, než jsou oni sami.“ Patrick se to snažil přenést na plátno. Chtěl přinést něco, co bylo mimo běžné věci, něco, co proudilo mezi lidmi.

Skutečnost, že jeho díla byla vystavena na významných mezinárodních uměleckých akcích jako Shanghai Art (2013) a SCOPE Art v New Yorku (2014), hovoří za vše. Umění v kapitalistickém prostředí se částečně posuzuje podle jeho tržní ceny, a pokud je to to, co hledáte, nebudete zklamáni. Patrick se především  zajímal o to, co v nás vyvolá pohnutí, a pokud jeho obrazy pohnuly divákem, byl zvědavý proč a zářil nadšením.