ÚvodKalendář akcíVýstavyVe věci umění – Bienále současného umění Praha
Výstavy

Ve věci umění – Bienále současného umění Praha

Třetí ročník bienále Ve věci umění vytváří prostor pro hlasy a perspektivy, které jsou v hlavním proudu veřejné diskuze často opomíjené. Letos se výstava uskuteční 13. 6. – 29. 9. ve Velké dvoraně Veletržního paláce a Lidické galerii.
Bienále Ve věci umění je mezinárodní přehlídka současného umění, která se od roku 2020 koná v Praze a vytváří prostor pro hlasy a perspektivy, které jsou v hlavním proudu veřejného a uměleckého diskurzu často opomíjené.

V této linii pokračuje i v letošním ročníku. Výstava ve Velké dvoraně Veletržního paláce a v Lidické galerii sleduje dvě hlavní tematické linie: venkov jako prostor společenské změny a historii a budoucnost práce. Právě neviditelná práce v zemědělství či občanských hnutích a především všechna práce potřebná k regeneraci během války a po ní, jsou těmi pracemi, bez nichž se neobejdeme. Kdo tuto práci vykonával v minulosti a kdo ji musí dělat dnes? A je to spravedlivé? Jak o tom všem může, či nemůže promlouvat umění? 

Kurátorská dvojice Katalin Erdődi a Aleksei Borisionok obrazně pracuje s metodou roubování převzatou ze zemědělství a medicíny, kdy se k sobě připoutají dvě odlišné rostliny či tkáně, aby se vzájemně posílily. Tak označují kurátoři svou spolupráci i vztah jednotlivých děl na výstavě. Chtějí tak poukázat na vzájemné, proměnlivé vztahy mezi venkovem a městem a s tím související význam a smysl lidské práce. Pro výstavu vybrali více než tři desítky umělců a umělkyní z Maďarska, Německa, Turecka, Běloruska, Ukrajiny, České republiky, Polska, Spojených států, a dalších zemí. Celkem se na výstavě ve Velké dvoraně představí 32 umělců a umělkyní, video instalací, díla dalších dvou destítek autorů a autorek děl jsou pak vystaveny v Lidické galerii. Mezi vystavujícími umělci je malířka Martina Drozd Smutná, interdisciplinární kolektiv björnsonova, umělec a kurátor Zbyněk Baladrán, středoasijský kolektiv DAVRA, výrazná jména součsného ukrajinského umění Nikita Kadan a Kateryna Lysovenko, nebo italsko-libyjská vizuální umělkyně Adelita Husni-Bey. Architekturu výstavy navrhli výtvarník Dominik Lang a architektka Adéla Vavříková, vizuální identitu vytvořilo amsterdamské studio The Rodina.
 

Doprovodný program

Součástí bienále je také rozsáhlý doprovodný program, který tvoří komentované prohlídky, performance, diskuse, projekce a edukační a mediační workshopy pro dospělé a děti. Vstupné na většinu akcí je zdarma. Třídenní zahajovací víkend bienále Ve věci umění 2024 otevře vernisáž ve čtvrtek 13. června 2024 od 19:00 v Národní galerii Praha ve Veletržním paláci, jejíž součástí budou performance Antje Schiffers, studia The Rodina, projektu Peasants in Atmosphere a pěveckého sboru Lada. Program bude pokračovat v pátek 14. června ve Veletržním paláci programem uměleckých performance (Kateryna Aliinyk, björnsonova, Olia Sosnovskaya Elske Rosenfeld).

Druhá část výstavy, která bude probíhat v Lidické galerii, bude zahájena v sobotu 15. června 2024. Celodenní událost na ekologické farmě Jednorožec v obci Roblín u Prahy bude umělecko-komunitní oslavou slunovratu a je určená pro všechny, kdo si chtějí odpočinout od telefonů a počítačů. V sobotu 22. června se farma zaměřené na udržitelnost promění v kontinuální happening. Na programu bude workshop malby pro děti, společné vyprávění u ohně, koncert sboru Družstva Život, performance Kateřiny Konvalinové a Lucie Rosenfeldové, a další program pro děti i dospělé.

Akce Vytrhnout nemoc z kořenů zaměřená na duševní zdraví proběhne 29. června od 15h ve stínu stromů parku bohnické léčebny. Událost bude probíhat v tamní nové zahradě Institutu úzkosti a také v kavárně V. kolona. Součástí bude přednáška Hannah Proctor, autorky knihy Burnout, diskuze Apoleny Rychlíkové a Tomáše Uhnáka o duševním zdraví zěmdělců, a koncert umělce a hudebníka a tvůrce podcastů Petera Kolarčíka. Diskusní seminář Art Space Unlimited 17. července v Centru pro současné umění v Praze zmapuje inkluzivní přístupy uměleckých institucích, tedy snahy o zahrutí co nejširšího pole názorů, životních zkušeností a perspektiv do procesu tvorby a zprostředkování umění. Pravidelné komentované prohlídky výstavy probíhají v českém a anglickém jazyce. Výstavou budou provázet kurátoři výstavy Katalin Erdődi a Aleksei Borisionok, odborný průvodce či průvodkyně Národní galerie Praha nebo vybraní umělci a umělkyně.