Obora Hvězda láká k příjemné procházce za každého ročního období. Od jara do podzimu si můžete vyjít pod staré duby a buky na zdravotní špacír a když v zimě napadne dostatek sněhu, mohou cesty pakem i lesním podrostem posloužit jako pěkný běžkařský terén.
Od počátku svého vzniku sloužila
obora Hvězda jako královská honitba a lesní porost
navazoval na původní lesy severovýchodního okolí
Prahy. V průběhu třicetileté války s bitvou na Bílé hoře ale byla většina stromů vykácena. Koncem 18. století dochází k obnově lesního porostu, vysazovány jsou především
duby,
buky a
habry či
lípy. S těmito nejstaršími duby a buky se můžete v
oboře setkat i dnes. Koruny stromů jsou oblíbeným útočištěm přibližně
60 druhů ptactva. Zahlédnout můžete pěnkavu obecnou, drozda zpěvného, kosa černého, červenku obecnou, pěnici černohlavou nebo sýkory. Od
letohrádku vede jírovcová alej.
Množství zeleně je oblíbeným místem pěších procházek, cyklistů a běžců. V zimě, pokud napadne dostatečné
množství sněhu, si lze v oboře protáhnou tělo na
běžkách. V minulosti býval před oborou pro milovníky běžeckého lyžování okru, ovšem během covidu nebyl v provozu a poté se projekt již nerealizoval. Projekt pražského skiparku sice skončil (a již se nepočítá s jeho pokračováním), ale nic nebrání tomu, abyste se na běžkách vydali oborou sami.
Při porcházkách a projížďkách na lyžích si můžete stanovit pár zajímavých cílů, které se v parku ukrývají:
- Naučná stezka Obora Hvězda – na 14 tabulích volně rozprostřených v oboře najdete zajímavé informace se zaměřením na historii, přírodu a geologii. Stezka není značená, délka celé trasy mezi panely je asi 4 kilometry.
- Studniční domek – Studniční domek skrývá přes 30 metrů hlubokou studnu, měl ji chránit před povětrnostními vlivy. Domek byl v roce 2019 opraven, není otevřen veřejnosti, ale okny lze nahlédnout dovnitř a prohlédnout si rumpál, ruční čerpací zařízení na odběr vody ze studny.
- Buk lesní u spojovací pěšiny k Bělohorské bráně – kmen buku se ve výšce 2,5 m rozděluje na dva. Jeho obvod činí 5 m, dosahuje výšky 45 m a stáří se odhaduje na 210 let.
- Památný dub – jedná se o jediný památný dub zimní (Quercus petraea) na území hlavního města. Jeho obvod činí 3,52 m, dosahuje výšky 22 m a stáří se odhaduje na 160 let.
- Štola č. 1 – vstup do štoly, která vznikla pravděpodobně těžbou kamene či písku. Dnes v nepřístupné štole žijí netopýři.
- Studniční domek Světlička – studniční funkcionalistická stavba stojí v místě, kde pramení potok protékající oborou Hvězda. V podzemí se tak nachází štola pro sběr vody mířící do systému bývalého hradního vodovodu. Dnešní domek se nachází na místě původního šestibokého domku z rudolfinské doby.
- Letohrádek Hvězda – renesanční letohrádek na půdorysu šesticípé hvězdy byl postaven v letech 1555-58 podle návrhu králova syna rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského. Sloužil jako zázemí při lovu i odpočinku.
- Socha Husitské ženy – pískovcová socha z roku 1960 sochaře Jana Jiříkovského stojí poblíž letohrádku.
- Socha Jana Roháče z Dubé u Libocké brány – kamenná socha českého husitského hejtmana od sochaře Aloise Sopra vytvořená mezi lety 1957–60 až do roku 1966 stála u Staroměstské radnice, na místě Roháčovy popravy.