Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.
Korunní pevnůstka je
památkově chráněný areál s historickou expozicí, která přibližuje historii
Olomouce jako pevnosti. Je jedním z mála dochovaných pevnostních objektů, který byl součástí původního
bastionového opevnění Olomouce.Tvoří ji několik pevnostních objektů vybudovaných v průběhu 18. a 19.století –
prachárna,
strážnice, velký a malý
dělostřelecký sklad.
Expozice v Korunní pevnůstce
Zájemci o vojenskou historii se dozví řadu zajímavých informací o výstavbě pevnůstky a objektech, které se zachovaly, ale také o tom, jak pevnost vypadala, když fungovala i o dochovaných vojenských objektech ve městě a okolí. K vidění je zde spousta fotografií, nákresů i archeologických nálezů. V prvním patře je pak k vidění sádrový model města i pevnosti z poloviny 18. století. Samotný objekt válečné prachárny je unikátem na území České republiky.
Z historie pevnosti
Budování Korunní pevnůstky bylo zahájeno v roce 1754 v rámci opevňování Olomouce. V následujících dvou letech byl prostor obehnán Korunní hradbou, kterou tvoří jeden pětiboký bastion a dva půlbastiony. V areálu se nachází barokní prachárna, torzo empírové strážnice, ve 2. polovině 19. století přibyly dvě budovy dělostřeleckých laboratoří. Korunní pevnůstka sloužila jako zvláštní vstup do města a v jejím areálu byly umístěny kanovnické zahrady.
Po zrušení olomoucké pevnosti zůstal areál v rukou armády. Definitivně byla Korunní pevnůstka uzavřena veřejnosti po roce 1945. V následujících letech ji armáda využívala jako skladovací prostory. Její část byla v roce 1967 přeměněna na botanickou zahradu a rozárium. Koncem 20. století předala armáda areál bezplatně městu. V únoru 2008 prodalo Statutární město Olomouc Korunní pevnůstku za symbolickou korunu občanskému sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, o. s., které začalo s její obnovou.