ÚvodCo chcete dělat?KulturaAteliér sochařky Hany Wichterlové pod Petřínem
Kultura

Ateliér sochařky Hany Wichterlové pod Petřínem

Hana Wichterlová (1903-1990), byla nepřehlédnutelnou uměleckou osobností, která tvořila v tichu svého ateliéru pod pražským Petřínem bez touhy a nároku na veřejné uznání a pocty.
Šla svou cestou spojenou s přírodou a duchovním světem, aniž by její vnímavý talent podlehl jakémukoliv z moderních trendů. Studovala na Akademii výtvarných umění v Praze, v letech 1919-1922 v malířské přípravce, v období 1922-1925 v sochařské speciálce Jana Štursy, kde patřila mezi jeho nejnadanější studenty.

Po tragické smrti profesora odjela na čtyři roky do Paříže, jež byla pro mladé umělce otevřenou knihou poznávání. Každého poznamenal nejen nevysychající zdroj inspirace – Louvre, ale i široké možnosti studovat cokoliv, setkávat se, dozvídat se, a hlavně svobodná atmosféra kosmopolitního velkoměsta. Po návratu z Paříže do Prahy byla Hana Wichterlová přijata do Spolku výtvarných umělců Mánes, zúčastnila se legendární výstavy Poesie 1932, ale postupně se uzavírala do svého malého ateliéru obklopeného zahradou, kde pracovala a věnovala se studiu východních duchovních učení. S válečnými událostmi se na téměř deset let vrací na rodnou Moravu, do Smržic u Prostějova. Po válce se vrací zpět do svého malostranského ateliéru a pokračuje ve své ojedinělé tvorbě pramenící z hlubokého duchovního rozumění přírodě. Výstavu zhruba třicítky sochařských děl, kreseb a fotografií připravila karlovarská galerie umění ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Hodoníně díky vstřícnému přístupu rodiny Wichterlových a Muzea Prostějovska v Prostějově.

V roce 2017 došlo k ohrožení nevyužívaného a chátrajícího pražského ateliéru Hany Wichterlové. Rodina i širší veřejnost vydala výzvu k záchraně památky.