ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBeranův hostinec pod Lipami v Trávníčku
Památky

Beranův hostinec pod Lipami v Trávníčku

Beranův hostinec pod Lipami najdete nedaleko Českého Dubu v obci Trávníček. Dnešní podoba hostince, který je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek, pochází z 19. století. Podstávky jsou zdobené řezbami a v celém interiéru se nachází šablonové malby. O objektse stará spolek Dubáci.
Na podzim 2014 získal spolek Dubáci unikátní roubený hostinec Pod Lipami z přelomu 19. a 20. století. Respektive jeho ruinu. Budova v žalostném stavu prošla dlouhou a nákladnou rekonstrukcí, která byla oceněna v roce 2020 cenou NPÚ Patrimonium pro futuro. Mimo záchranu samotné stavby zde došlo také k návratu doprovodné funkce hostinců – v podobě centra společenského a kulturního setkávání.

Venkovský dům č. ev. 14 v lokalitě Trávníček u Českého Dubu je postaven v úhlové dispozici s obytným dílem, v němž se nachází roubená světnice, středovou zděnou síní, navazujícími roubenými světničkami a bedněným polopatrem podepřeným tesařsky profilovanou podstávkou. Na tuto část je napojeno kolmé hospodářské křídlo se zděnými chlévy v přízemí a roubenými komorami v patře, přístupnými pavlačí. Dům završuje sedlová střecha s drážkovou taškou.

Stavba má řadu velmi zdobných řemeslných detailů – např. profilace podstávek, okenních šambrán a sloupků pavlače, typických pro daný region a připisovaných místnímu tesaři Václavu Bartošovi.


Interiér roubenky a současné využití

V interiéru domu se zachovala velká světnice, která v minulosti sloužila pro hostinský provoz, síň s černou kuchyní, sklepy pro chlazení piva, provozní komory a obytné světničky v podkroví. Pro zemědělský provoz pak sloužily prostory chlévů a komor v kolmém křídle. Hostinský provoz zde zanikl po roce 1929.

V současné době slouží dům pro expoziční účely, kulturní akce, byl zde ale také opět zahájen příležitostný hostinský provoz s minipivovarem. Přes své majitele je těsně svázán s neziskovým spolkem Dubáci, který usiluje o obnovu drobných památek (např. božích muk, křížků, kapliček, soch) a oživení tradičních zvyků (např. masopust, dožínky, poutě) a jehož činnost má v celém Českodubsku velmi kladný ohlas.

Aktuality