Bývalé družstevní obilní skladiště v Jihlavě v Chlumově ulici, známé též jako sýpka či silo, bylo ve druhém čtvrtletí roku 2019 prohlášeno kulturní památkou. Nachází se nedaleko vlakového nádraží.
Větraná sýpka na obilí byla vybudována v roce
1937 pro německé skladištní a hospodářské družstvo pro Štoky a
Jihlavu. Stavitelem byl Johann Teimer. Silo pojmulo
150 vagonů obilí. Ze zhlaví městského nádraží vedla vlečka až k nakládací a vykládací rampě. Jedná se o pětipodlažní budovu rozčleněnou na tři části.
V největší byla
větraná sýpka na obilí, dále
byty zaměstnanců a kanceláře. Unikátní na celé stavbě je zejména lamelový
krov Zollbau, jehož autorem je německý architekt Friedrich Zollinger. Střecha má
tvar širokého zvonu. Podobných sil se stejnou konstrukcí krovu je v
České republice jenom deset. Sýpka se dochovala v autentické podobě do dnešních dnů. Dnes již tvoří neodmyslitelné panorama Jihlavy. Úspornou konstrukci krovu, který se uplatňuje jak v interiéru, tak i navenek, vyvíjel od roku 1906 architekt Fridrich Zollinger z německého Merseburgu.
Obilní skladiště představuje svým architektonickým zpracováním, jedinečnou
konstrukcí lamelového krovu i autenticky dochovaným stavem včetně pozůstatků strojního zařízení, vysoce hodnotný doklad výstavby zemědělských staveb v první polovině 20. století.
Dnes je Silo Jihlava vznikající komunitní prostor otevřený všem. Společně rozvíjí kulturu, podporuje kreativitu, sdílení a spolupráci. Využívat zde můžete komunitní prostor, velikou zahradu (se zastřešenými plochami, posezením a ohništěm), hrnčířský kruh a další.