ÚvodCo chcete dělat?PřírodaChodníček za sirnými studánkami Zádveřice
Příroda

Chodníček za sirnými studánkami Zádveřice

Sirné prameny jsou typickým a unikátním přírodním fenoménem východní Moravy. Několik téměř neznámých, ale kvalitních a vydatných sirných pramenů vyvěrá v Zádveřicích-Rakové na Zlínsku. Naučná stezka Chodníček za sirnými studánkami vás seznámí s pěti z nich vyvěrajících podél koryta Horského potoka.
Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí připravil krátkou vycházkovou trasu Chodníček za sirnými studánkami v délce asi 2 km, která zpřístupňuje pět minerálních pramenů vyvěrajících podél koryta Horského potoka.

Trasa je jednosměrná, vyznačená jako naučná stezka se dvěma zastaveními a dvěma nástupními místy. Prvním je autobusová zastávka Zádveřice-paseky, odkud stezka vede ke studánce U Staré Hájenky a dále lesem k asi kilometr vzdálené Sirkovici – nejvydatnějšímu a nejčistšímu sirnému pramenu v okolí obce. Nad Sirkovicí je druhé nástupní místo, odstavné parkoviště u silnice vedoucí do Luhačovic. Dále stezka pokračuje podél Horského potoka ke dvěma pramenům vzdáleným pouze metr od sebe a končí o něco výše u Jurčákova pramene. Ten se dříve podle hajného Františka Jurčáka využíval k lidovým léčebným účelům. V budoucnu by se měl Sirný chodníček rozšířit na studánkový okruh o délce asi 6,5 km, který spojí celkem 14 studánek a pramenů minerální i prosté vody.

Sirné, sirovodíkové či sulfanové vody se mimo Západní Karpaty jinde v ČR vyskytují jen ojediněle. Typický je pro ně zápach připomínající zkažená vejce způsobený uvolňováním plynu H2S – sirovodíku (sulfanu), který jim vysloužil řadu nelichotivých přezdívek jako třeba záprtkovice, vajcová voda, prdlavá voda nebo smrďavka. Dříve byly velmi oblíbené v lázeňství, protože mají široké spektrum příznivých účinků: koupele se využívají k léčení ortopedických, revmatologických, neurologických a kožních onemocnění, např. lupénky a dermatóz, a dokonce i únavového syndromu. Pitná kúra zase pomáhá při žaludečních obtížích. Sulfanovou vodu můžete využít i k přípravě výborné černé kávy – při vaření vyprchá sulfan, a tedy i jeho zápach, ale ve vodě zůstávají minerály, které zlepšují chuť kávy.

Aktuality