ÚvodCo chcete dělat?PřírodaChráněná krajinná oblast České středohoří
Příroda

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.
Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území je vyhlášeno 43 maloplošných chráněných území – lokalit s dobře zachovanými ekosystémy především se stepní, skalní a lesní vegetací a významné geologické objekty.

Mezi národní přírodní rezervace zde patří Lovoš, Milešovka (nejvyšší vrchol Českého středohoří 837 m.n.m), Oblík, Raná a Sedlo. Nachází se tu také 8 národních přírodních památek, např. Bílé stráně, Borečský vrch, Březinské tisy, Bořeň nebo Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací (např. Březina, Holý vrch, Kalvárie, Kamenná hůra, Lipská hora) a 18 přírodních památek (např. Lužické šípáky, Plešivec, Radobýl, Tobiášův vrch, Třtěnské stráně). Není bez zajímavosti, že je zde vyhlášeno více než 120 památných stromů.

Specifické přírodní podmínky jsou důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Charakteristická jsou teplomilná stepní společenstva a společenstva sutí a na ně vázaný výskyt několika desítek druhů, které jsou v rámci státu prohlášeny za kriticky nebo silně ohrožené, např. rak kamenáč, losos, vydra nebo saranče Stenobothrus eurasius bohemicus. Z rostlin kavyl olysalý, zvonovec liliolistý, koniklec otevřený a střevíčník pantoflíček.

Díky vhodným přírodním podmínkám bylo České středohoří velmi brzy osídleno a kultivováno člověkem. Od poloviny 19. století se zde začalo rozvíjet ovocnářství a dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří často přezdívá zahrada Čech. Důležitým vodním zdrojem je zde řeka Labe. Kaňonovité údolí, kterým Labe vstupuje do Českého středohoří, je od pradávna nazýváno Porta Bohemica.

Během staletí se tu vyvinula svérázná, harmonicky utvářená krajina, typického reliéfu, krajina ovocných sadů, protkaná množstvím drobných sídel s lidovou zástavbou a vznosnými historickými památkami. Mezi nejznámější z nich patří hrad Hazmburk, Sukoslav, Panna, Skalka, Košťálov, Oltářík nebo Kamýk.

Provozovatel

Správa CHKO České středohoří

Michalská 260/14
412 01 Litoměřice
Tel.:
+420 416 574 611
Email:
cstred@nature.cz
WWW:
ceskestredohori.o...
WWW:
www.ceskestredoho...
GPS:
50,534962 14,128024
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality