ÚvodCo chcete dělat?PřírodaCísařská jeskyně poblíž Ostrovu u Macochy
Příroda

Císařská jeskyně poblíž Ostrovu u Macochy

Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy v Moravském krasu. Bývala proto taky někdy nazývána jako "Ostrovská vodní jeskyně." Jeskyni objevil Johannes Anton Nagel, který prováděl první průzkum v roce 1748. V jeskyni je dnes dětská léčebna se speleoterapií.
Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy v Moravském krasu. Bývala proto taky někdy nazývána jako "Ostrovská vodní jeskyně." Jeskyni objevil Johannes Anton Nagel, který prováděl první průzkum v roce 1748. O výzkum se zajímal i starohrabě Hugo František Salm, který zde roku 1804 uvedl císaře Františka I. a druhou ženu císaře Františka I. Marii Terezu Neapolsko-Sicilskou.

Johannes Anton Nagel při svých průzkumech také místa dokumentoval perokresbou, což bylo v jeskynní tmě velmi nesladné. Z roku 1748 pochází velmi známá Nagelova perokresba, kde je zobrazen při první dokumentaci jezera. Od místního sedláka byla zakoupena husa k nějakému určitému účelu, jež by pravděpodobně domorodec tehdy nepochopil. Pomocí provázku byla na husu uvázaná svíčka na prkénku. Velkého vodního ptáka potom Nagel honil kamením po jezeře a osvícenou prostoru postupně maloval...

Jeskyni dál zkoumali hrabě Hugo František Salm, který ji nechal osvětlit, dal vybudovat železné zábradlí k jezírku a právem prostoru považoval ze dosud největší objevenou v Moravském krasu. Dalším, kdo jeskyni prozkoumával, byl Jindřich Wankel roku 1861. Karel Absolon objevil celý průběh Císařské jeskyně a předložil vědeckému světu její mapu.

Při stavbě silnice Ostrov – Holštejn pravděpodobně došlo k ucpání pravidelných ponorů a odtokových cest z jeskyně, takže po deštích v jezerech pomalu opadávala voda a nebylo možno provádět prohlídky. Po 2. světové válce návštěvnický provoz v Císařské jeskyni příliš neprosperoval a roku 1952 byl provoz pro návštěvníky ukončen. Někdy se však její brány přeci jen veřejnosti otevřou – bývá to při zvláštních příležitostech anebo během významných výročí.
 

Dětská léčebna se speleoterapií Ostrov u Macochy

Dnes je jeskyně využívaná na speleoterapii pro děti trpícími poruchami a nemocemi dýchání. První z nich sem přišly roku 1997. Ukazuje se, že úspěšnost léčby se pohybuje okolo 90%, při opakovaných pobytech se ještě zvyšuje. Léčí se zde děti od 4 do 18 let. Budova léčebny pro šla roku 2022 přestavbou. Provizorní léčebnu postavenou před 40 lety nahradila moderní budova s novým vybavením, školou, bazénem, relaxační zónou a venkovním dětským hřištěm.

Léčebna je jedinou v České republice, kde využívají techniku zvanou speleoterapie. V rámci ní tráví děti od čtyř do osmnácti let po dobu patnácti dnů tři hodiny denně v krasové jeskyni, vždy pod dohledem lékařů a fyzioterapeutů. Po zbytek času se v jeskyni kontroluje výše radonu a vody, kterou v případě potřeby hasiči odčerpávají. Terapii plně hradí pojišťovna, pobyt platí i rodičům dětí od čtyř do šesti let.

Aktuality