Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.
V Císařských lázních proběhla
generální rekonstrukce, opravená památka se slavnostně
otevřela 17. června 2023, a to jako společenské a kulturní centrum. Prostor slouží pro pořádání nejrůznějších akcí, od promítání filmů přes koncerty až po rauty.
Milovníci památek ocení novou
muzejní expozici, která v
květnu představí dějiny lázeňství v
Karlových Varech ve světových i lokálních souvislostech. Historické koupelny návštěvníkům se ukážou tři
hlavní druhy procedur (minerální, uhličitou, rašelinovou) a
vývoj lázeňství v čase na příkladu osobností, které zhmotňují hologramy. Nechybí Antonín Dvořák, Franz Kafka nebo Claudia Cardinalová.
A navíc na stěny sálu Atrium se mimo akce bude od května promítat
videomapping s motivy přírodní motivy.
Typy prohlídek v Císařských lázních
Skrz naskrz Císařskými lázněmi
Císařské lázně nabízí
prohlídku budovy jako celku. Národní kulturní památka Císařské lázně vypráví příběh o zlaté epoše evropského lázeňství. Svou zdobností a bohatou uměleckou výzdobou demonstrují význam a bohatství Karlových Varů na přelomu 19. a 20. století. Poznejte budovu, která byla dokonalým spojením krásy a moderních technologií své doby.
Během hodinové prohlídky se seznámíte s původní technologií provozu lázní, poznáte historické čekárny, odpočívárny i luxusní prostor Zanderova sálu. Navštívíte ale i moderní koncertní sál v Atriu a dozvíte se zajímavosti spojené s historií objektu.
Císařská koupelna: příběh luxusu
Prohlídka trvá přibližně 20 minut. Okruh císařská koupelna je příběhem luxusu, který byl vytvořen pro nejlepší lázeňské hosty. Po stovky let lákala lázeňská města státníky, politiky, umělce a podnikatele a poskytovala jim servis na té nejvyšší úrovni.
Poznáte slavné hosty Karlových Varů a projdete si prostory koupelny, která byla vybudována pro nejnáročnější klientelu. Drahý nábytek a cenné vybavení vám připomenou dobu, kdy byly evropské lázně symbolem luxusu a okázalosti.
Muzejní expozice – historie lázeňství
Připravujeme pro vás moderní expozici, která vás provede světem lázeňství a představí vám nejen naši budovu. Těšit se na ni můžete již na konci tohoto roku. Expozice je bez průvodce, k dispozici nabízíme tištěného průvodce.
Hrané prohlídky s Viktorem Braunreiterem
Od podzimu se můžete těšit na hrané prohlídky s karlovarským hercem, konferenciérem a principálem Viktorem Braunreiterem.
Z historie Císařských lázní
Reprezentativní lázeňská budova v soudobém módním architektonickém slohu byla vystavěna v letech
1893–1895 podle projektu slavných vídeňských architektů
Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera na pozemcích bývalého měšťanského pivovaru v jižní části města Karlovy Vary. Slavnostní otevření objektu proběhlo dne 5. května 1895 uložením závěrečného kamene. Císařské lázně bývaly
reprezentativním lázeňským zařízením s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii.
Interiéry lázeňské budovy v sobě skrývaly všechny tehdejší nejmodernější vymoženosti a neobvyklý komfort. Součástí budovy byl tzv.
Zanderův sál s mechanickým cvičebním nářadím pro švédskou léčebnou gymnastiku podle metody dr. Zandera. K lázeňské budově podzemní chodbou připojen objekt
Rašelinového pavilonu pro přípravu rašeliny ke koupelím.
Objekt Císařských lázní, od roku 1918 nazývaných
Lázně I, byl využíván k
balneologickým účelům až do konce 80. let 20. století. Následně bylo v Zanderově sále provozováno kasino. Od roku 1994 byla nakonec budova
uzavřena a chátrala. V roce 2008 byl objekt bývalých Císařských lázní bezplatně převeden na
Karlovarský kraj.
Novodobá rekostrukce
V posledních letech prošla lázeňská budova, která byla prohlášena Národní kulturní památkou, postupnou obnovou. V rámci rekonstrukce zde vznikla
unikátní expozice zaměřená na historii lázeňství, kterou jistě ocení návštěvníci, ale i obyvatelé
Karlovarského kraje. Budova může být ideálním cílem rodin s dětmi, připravuje se zde trasa i pro dětské návštěvníky.
Císařské lázně bez bariér
Kromě fyzické přístupnosti Císařských lázní příspěvková organizace usiluje o komplexní přístup a pracuje na odstraňování komunikačních bariér, jehož výsledkem bude postupné rozšíření nabídky pro návštěvníky s hendikepem. Císařské lázně jsou národní kulturní památkou, která je bezbariérově přístupná. Vjezd do dveří není limitován žádným prahem. Za vstupem je k dispozici nájezdová plošina pro vozíčkáře. Patra jsou propojena výtahem. Bezbariérovost sálu Atrium zajišťuje schodišťová plošina. Plošinu je možno ovládat bez obsluhy. Ve všech případech je vám k dispozici personál Císařských lázní. Budova nabízí základní značení pro návštěvníky s poruchami zraku. Návštěva s doprovodem je vhodná.