Jablunkov leží v okrese Frýdek-Místek a je nejvýchodnějším městem v České republice. Město i jeho okolí je turistickým i rekreačním rájem. Od roku 1947 se každoročně v Jablunkově v srpnu konájí Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto, začleněné do Mezinárodního týdne beskydské kultury v Polsku.
Díky krásnému počasí, skvělé gorolské kuchyni, výborné muzice a neopakovatelné atmosféře navštíví každoročně tento folklorní festival spousty diváků od nás i ze zahraničí.
Jablunkov je obklopen Slezskými Beskydy, Moravsko-slezskými Beskydy a Slovenskými Beskydy. V létě můžete absolvovat turistické trasy pro pěší i cykloturisty, navštívit koupaliště s toboganem v Jablunkově nebo bazény a sportovní hřiště v okolních rekreačních zařízeních. V zimě je možnost lyžování (vleky na Bahenci, na Velkém Polomu, na Skalce, na Kozubové, v Dolní i Horní Lomné, v Mostech u Jablunkova a v Hrádku).
Dominantou města je historické náměstí s kašnou a barokní sochou Immaculaty z roku 1655, renesanční farní kostel Božího těla (1620) přestavěný v novogotickém slohu, nejstarší měšťanský knížecí dům (16. století), Starý klášter se zachovanými klenbami (1861) a klášter Alžbětinek (1928). Plícní sanatorium (1933-1935) architektů Kumpošta, Lamla a Liebschera je funkčně i výtvarně významným dílem moderní architektury moravských autorů. Park plícního sanatoria byl založen v letech 1936-1938 ve slohu přírodně krajinářském dle projektu architekta J. Rulla. Půvab parku dokresluje arboretum s více jak 500 druhy vzácných stromů a keřů a sochy Vincence Makovského – Odpočinek, Sedící žena a Dvě ženy. Jan Tříska je autorem sochy Hygie – pomníku 80 popravených členů spolku Humanita.