ÚvodCo chcete dělat?PamátkySkanzen Chanovice – expozice lidové architektury
Památky

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury

Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.
Při východní hranici Plzeňského kraje se nachází obec Chanovice, která se stala výchozím místem pro budování záchranného skanzenu shromažďujícího objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech. Z různých míst v okresech Klatovy, Plzeň-jih, Rokycany a Domažlice bylo přivezeno a sestaveno dvacet objektů. V obci se také nachází barokní zámek, který ve sklepení ukrývá expozici pošumavských lidových řemesel. První chalupou ve skanzenu se stal špýchar z Petrovic u Sušice.

Hlavní usedlost poskytuje servis pro návštěvníky a dobrovolníky, kteří pomáhají skanzen stavět. Stavbu doplňuje roubený špýchar se stodůlkou. V zahradní části najdete expozici zemědělských strojů. Usedlost drobného sedláka tvoří dvě drobné přenesené stavby – roubený špýchar z obce Svrčovec a roubený čeledník z Otěšic. Usedlost středního sedláka charakterizuje roubený špýchar, předzahrádka s léčivými bylinkami, roubená kolna se stodolou a sušárna ovoce. Ke stavení přiléhá sad ve kterém se pěstují původní regionální druhy ovoce. Chalupa správce polesí představuje roubenka s chlívkem. Vedle usedlosti je sezónní dřevorubecký srub. Dále si prohlédnete roubenou obytnou chalupu z Třebýciny na Klatovsku, v jejímž podkroví objevíte interaktivní expozici lidové architektury jihozápadních Čech. Ve skanzenu jsou také stodola i boží muka.

Starší část vesnice se zámeckým areálem je navržena na vyhlášení památkovou zónou. Skanzen v Chanovicích vznikal a nadále vzniká díky svépomocné a dobrovolnické práci mladých lidí z Plzeňského kraje.
 

Expozice rukodělné výroby a nemateriální lidové kultury Plzeňského kraje

Trvalou expozici tradiční rukodělné výroby i nemateriálních projevů tradiční lidové kultury Plzeňského kraje otevřelo na konci března 2023 ve dvou historických chalupách Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. Tradiční lidová kultura regionů Klatovy – Cham představuje 13 tradičních řemesel. Mezi nimi je například kovářství, řezbářství a krajkářství, výroba chodských dud, produkty z proutí a smrkových kořenů, soustružené dřevo, bednářské soudky a džbery... a další. Ve druhé chalupě Lužany číslo popisné 35 zájemci poznají 24 nositelů nehmotné tradiční lidové kultury regionu, což jsou třeba ochotnická divadla, dechové a dudácké kapely, masopusty a řemeslnické technologie. Expozice je otevřená spolu se skanzenem.


Rozšiřování skanzenu a rekonstrukce objektů 2022 – 2024

V současné době prochází ve skanzenu obnovou roubená chalupa s chlévy z konce 18. století. Pochází z Třebýciny na Klatovsku a skanzen ji měl od roku 1995 jako dar v depozitáři. Objekt se podařilo dostavět 13. srpna 2023, v říjnu proběhla úspěšně kolaudace. Chalupa je zapojena do prohlídkového okruhu od června 2024.

Byla tak doplněna expozice usedlosti středního sedláka, což umožní celý areál tohoto statku vybavit sbírkovými předměty a jejich kopiemi, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Ukáže život na vesnici v Pošumaví a představí charakteristické zemědělské a řemeslné činnosti.

Skanzen, který má zatím rozlohu jeden a čtvrt hektaru, má v depozitáři ještě deset rozebraných chalup, které chce rekonstruovat. Většinu staveb starých kolem 200 let.

Aktuality