Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.
Expozice byla otevřena 9. října 1999 k nedožitým 70. narozeninám umělce a od roku 2003 je umístěna v Ivančicích, v prostorách historické budovy staré radnice na Palackého náměstí, spolu s památníkem Alfonse Muchy. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů, fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval. Po celou dobu prohlídky nás provází hlas tohoto nezapomenutelného komika, baviče, konferenciéra a především skvělého herce.
Vladimír Menšík
Vladimír Menšík (vlastním jménem Vladislav) se narodil 9. října 1929 v Ivančicích, v domku na Rybářské ulici. Po krátké divadelní kariéře zakotvil ve filmovém studiu na Barrandově, kde vytvořil více než sto dvacet rolí. Mnohé z nich se natrvalo zapsaly do srdcí diváků díky strhujícímu hereckému projevu a osobitému humoru. Okouzloval svým přirozeným bavičstvím, ale vynikal i ve vážných rolích.
Mnohé z nich se natrvalo zapsaly do srdcí diváků díky neopakovatelnému, strhujícímu hereckému projevu a osobitému humoru. Z komických rolí připomeňme např. postavy z filmů Limonádový Joe, Bílá paní, Světáci, Pane, vy jste vdova, Jak utopit doktora Mráčka a další. Vladimír Menšík však mnohokrát dokázal, že je schopen vytvořit i velké role tragikomické a dramatické – např. ve filmech Markéta Lazarová, Všichni dobří rodáci, Spalovač mrtvol, Lásky mezi kapkami deště nebo Dobří holubi se vracejí. Jeho popularitu výrazně podpořila i práce pro televizi, vynikající herecké výkony podal např. v inscenacích Tažní ptáci a Ikarův pád. Byl dlouholetým průvodcem oblíbeného cyklu Bakaláři, nezapomenutelné jsou též jeho Silvestry.
Vladimír Menšík trpěl těžkým astmatem, ale přitom žil a pracoval naplno, nic si neodpíral. Zemřel náhle 29. května 1988 v nemocnici U svaté Anny v Brně.