Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.
Frýdlant patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách. Spojuje v sobě dva architektonické útvary:
středověký hrad a renesanční zámek. Hrad byl vybudován kolem poloviny 13. století.
K vidění jsou
interiéry hradu i
interiéry zámku, které se návštěvníkům nabízejí v samostatných okruzích. Všechny prostory jsou vybaveny
původním nábytkem, obrazy,
porcelánem a dalšími doplňky. Součástí prohlídky je rovněž renesanční zámecká kaple sv. Anny. Do areálu hradu se vstupuje stejně jako před dvěma sty lety
padacím mostem. Ze švédského nádvoří stoupá cesta dál na velké zámecké nádvoří a odtud strmou stezkou stoupá k hradu. Samostatně je přístupné také
Frýdlantská věž. Novinkou roku 2022 je rozdělení prohlídkové trasy na dva okruhy: "Hrad" a "Zámek".
Prohlídkové trasy: hrad a zámek
Frýdlantský hrad - trasa provede návštěvníka Horním hradem, který je nejstarší částí frýdlantského areálu. Poslední majitelé ho pro veřejnost otevřeli už v roce 1801. Dvacet místností seznámí návštěvníky se všemi rody, které Frýdlant v průběhu sedmi staletí vlastnily. Celé trase dominuje velký rytířský sál s rodovou galerií, zbrojnice, hodovní síň nebo velká sbírka zaměstnaneckých uniforem. Evropským unikátem je také kompletně zachovalá uniforma maršála Radetzkého. Plně vybavená trasa vede přes dvě hradní patra.
Frýdlantský zámek – trasa vás provede bohatě zařízeným zámkem a historií posledních majitelů Clam Gallasů. Plně vybavená prohlídková trasa mapuje zámek a jeho zpřístupněných 24 pokojů ve všech jeho patrech. Začíná v přízemí v zámecké kuchyni a přes reprezentativní a soukromé pokoje pánského a dámského patra vede až do podkroví, které bylo vyhrazeno dětem a služebnictvu. Prohlídku uzavírá návštěva unikátní zámecké kaple. Mezi nejhezčí pokoje patří Velká jídelna a Erbovní sál, celé dámské patro s dlouhou enfiládou a naprosto ojedinělá zámecká koupelna.
Zbraně, zbroj a rytíři - druhé zámecké patro, kde je deponována velká hradní zbrojnice. V devíti prostorách si prohlédnete zbraně od pozdního středověku, až po devatenácté století, včetně zbraní z Orientu. Prohlídku zakončí návštěva hradní věže s možností vyhlídky.
Kastelánské křídlo - připomíná Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho půvabnou manželku Josefínu. Návštěvníci se ocitnou ve 20. letech 19. století, kdy na Frýdlant oba manželé jezdili z pražského paláce a kastelánské křídlo si uzpůsobili jako byt. K vidění je 9 nově reinstalovaných místností.
Dětská prohlídka – jednoduchou formou seznamuje děti s chodem zámku, vysvětluje, na co byl rodině erb, kdo na zámku sloužil a bydlel a představí prostory Kastelánského křídla. Děti se potkají s nevšedním domácím mazlíčkem dcer posledních majitelů, projdou se po slavnostním schodišti a navštíví soukromé části, které obývala poslední majitelka panství. Prohlídku zakončí v dětském pokoji, kde si prohlédnou hračky zámeckých dětí.
Expozice frýdlantského pokladu
V roce 2017 se při odbahňování zámeckého rybníka podařilo nalézt kolekci 42 převážně zlatých
mincí z 16. a 17. století, které do rybníka ukryla neznámá osoba před asi 370 lety, právě na konci třicetileté války. Podle archeologů
jde o majetek značné hodnoty. Takovéto mince se používaly na platby větších částek, nešlo o běžné mince, s nimiž se chodilo na trh. Jedná se o
36 dukátů a dvoudukátů ve zlatě, pět půltolarů a jeden čtvrttolar jsou ze stříbra. Oběživo se běžně používalo ve
Frýdlantu a okolí a mohlo se za něj pořídit
větší množství dobytka anebo nemovitosti.
Poklad se stal
součástí nové expozice na zámku. Nejstarší datovanou mincí z pokladu je uherský dukát Ferdinanda I. z roku 1528 a nejmladší mince pocházejí z roku 1642. Většina z nich byla
vyražena mimo české území, nejvzdálenější mincí je dvoudukát ze španělské Sevilly, mnoho mincí pochází z Nizozemí. Mince nejsou však to jediné, co rybník po staletí vydal. V nové expozici si tak prohlédnete například
revolver z konce 19. století, náboje, úlomky keramiky či
dřevěné artefakty z mlýnského náhonu. Prohlídka nové expozice s pokladem bude stát
60 korun.
Z historie hradu a zámku
V roce 1278 získali panství Bibrštejnové, kteří se významně podíleli na vybudování mohutného hradního paláce. V letech 1558 – 1621 patřil Frýdlant rodu Redernů. Ti pokračovali ve zvelebování frýdlatského panství. Byli to zdatní hospodáři a válečníci, ale také stavebníci a podporovatelé umění. Jejich dílem je výstavba nového renesančního zámku a kaple.
Mezi lety 1622 – 1634 patřil Frýdlant Albrechtu z Valdštejna. Koupil jej za 150 000 zlatých a postupně vybudoval obrovskou hospodářskou doménu. Jeho statky zaznamenaly v době 30leté války obrovský rozmach, protože zásobovaly jeho armádu. Frýdlantsku se říkalo Terra felix – Šťastná země. V roce 1801 tehdejší majitelé Clam-Gallasové zpřístupnili pro veřejnost část hradu a vzniklo tak první hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě.
Cestování bez bariér
Osobám slabozrakým a nevidomým nabízí hrad a zámek haptický půdorysný model hradu a zámku – je umístěn v návštěvnickém centru, aby si jej mohli návštěvníci osahat a získat tak lepší představu o místě, kde se nachází.