Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.
Dřevěné hradiště nechal na ostrohu nad rakovnickým potokem v
Křivoklátu zbudovat jeden z přemyslovských knížat. Lovecký hrad tehdy sloužil coby útočiště
k radovánkám a lovu. Věhlas však místo získalo až po rozsáhlé kamenné přestavbě. Poté, co ji Přemysl Otakar II. dokončil, stal se Křivoklát
reprezentačním sídlem českých králů. Hrad bohužel polehl několika ničivým požárům. Do pozdně gotického slohu byl přestavěn na přelomu 15. a 16. století za vlády Vladislava II. Jagellonského.
Posledním šlechtickým rodem vlastnícím Křivoklát byli Fürstenberkové. Díky nim bylo v 19. století zrekonstruováno severní tzv. Královnino křídlo. Zcela výjimečnou historickou hodnotu má také fürstenberská knihovna s 50 tisíci svazky iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků či vzácných disertací.
Křivoklát byl svého času vyhlášeným státním vězením. V jeho zdech nedobrovolně pobýval i císař říše římské Karel IV. a mnozí další významní lidé, např. nepohodlní duchovní z řad Jednoty bratrské, ale také královský alchymista magistr Edward Kelly, kterému se podařilo uprchnout, avšak při útěku si zlomil nohu tak nešťastně, že mu musela být amputována.
Vyberte si z prohlídkových tras
Volit můžete mezi dvěma prohlídkovými trasami s průvodcem a volně přístupnou trasou do prostoru parkánu, hradebních ochozů a Velké věže s expozicí lovectví.
První okruh Hradní paláce představí reprezentativní část hradu. Prohlídka II. hradního nádvoří, Stříbrnice, Augustova vězení a dalších částí vězení a hladomorny, dále kaple, Rytířského sálu s expozicí Bible Václava IV., Královského sálu, knihovny, obrazárny, místnosti věnované osobnosti Filipíny Welserové a hradního fürstenberského muzea. Pro zájemce je otevřena i v zimním období.
Druhá prohlídková trasa Gotické paláce je věnována prohlídce interiérů hradních paláců. Během této prohlídky návštěvníci uvidí II. nádvoří, Stříbrnici s expozicí o Manském domě, vězení, hladomornu, kapli, Rytířský sál s expozicí Bible Václava IV., Královský sál a hradní konírnu.
Na prohlídkové trase Celým hradem si prohlédnete všechna přístupná místa v nejstarší části hradu i těch méně známých a půjdete ve stopách českých králů.
Prohlídkový okruh Na hradby! je volnou prohlídkou bez průvodce. Prohlédnete si lovecké interiéry ve Velké věži, východní parkán a hradebního systém. Vstup na okruh jde přes „Křivoklátskou koštovnu“ z dolního nádvoří.
Prohlídku hradu můžete spojit s vycházkou po čtyřech značených vycházkových okruzích k nejkrásnějším vyhlídkám na hrad Křivoklát a nejzajímavějších míst v jeho okolí.
Křivoklát žije kulturními akcemi po celý rok
Na hradě je pořádána řada kulturních akcí. Mezi nejznámější patří tradiční řezbářské sympózium „Křivořezání“, při kterém předvádí řezbáři svou práci, a to přímo pod širým nebem. Hrad nabízí své prostory také pro účely svatebních obřadů. K dispozici je obřadní síň v přízemí severního křídla horního hradu. Místnost je zaklenuta dvěma poli křížové klenby, vybavena elektrickými varhanami a moderní hudební aparaturou.
Co se natáčelo na hradě Křivoklát
Hrad Křivoklát je vyhledávanou filmovou lokací. Natáčelo se zde množství pohádek a historických filmů, z těch starších například Slasti otce vlasti nebo náš nejznámější muzikál Noc na Karlštejně. Z novějších například Tři veteráni, Kletba bratří Grimmů, Škola princů, část z trilogie Jan Hus a mnohé další.
Cestování bez bariér
Hrad Křivoklát ve spolupráci s agenturou Terra Ampla připravuje také speciální prohlídky pro slabozraké a nevidomé.