ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrázděná architektura Chebska – chebský statek
Památky

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.
Vesnická architektura, tzv. chebský statek, má svůj nezaměnitelný podpis. Na první pohled je chebský dům poznatelný svým dřevem zdobeným patrem. Barevná prkna jsou kladena tak, že vytvářejí jakési mřížoví. Základní barvou stavení je bílá a do ní jsou vkládány dřevěné prvky většinou v temně rudé barvě (dříve bylo dřevo napouštěno býčí krví) a světle modré. Samotný chebský statek je tvořen dvorem obklopeným pravoúhle uspořádanými budovami, a to obytným domem, kolnou, chlévem a stodolou, které stojí samostatně a v rozích se navzájem nedotýkají.

Přestože mnoho pozoruhodných staveb už zaniklo, v mnoha obcích se zachoval alespoň jeden takový dům. Přitahuje pozornost turistů a vytváří rázovitou atmosféru celé vsi či předměstí. Na chebském náměstí ji tvoří pověstný Špalíček, jako uzavřený statek a muzeum v Doubravě, v Milíkově či roztroušená stavení v Salajně. Hrázděné domy v severozápadních Čechách mají svůj prapůvod v evropském středověku. Konkrétně v gotice, která jejich podobu výrazně ovlivnila. Pronikaly k nám od západu společně s německou kolonizací od počátku 13. století. Němci se tak pokoušeli oddělit svou architekturu od slovanských obyvatel.
 

Vesnice Doubrava

V poválečném šílenství, s heslem, že musí zmizet vše, co připomíná Němce, se s nadšením bořilo a také kradlo. Zmizelo mnoho hrázděných stavení, někde i celé vesnice. O to se zase postarala armáda, která si z pohraničních vsí udělala dělostřelecké střelnice. Vesnice Doubrava jako zázrakem přestála všechny dějinné zvraty a představuje tak ojedinělé svědectví původní lidové architektury Chebska.
 

Hrázděný statek v Milíkově

Obec Milíkov najdete necelých 20 kilometrů od Chebu na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Zdejší převážně německé obyvatelstvo se živilo téměř výhradně hospodařením na četných zemědělských usedlostech. S jejich životem se dnes můžete seznámit v malebném hrázděném statku na severním okraji obce.
 

Obec Dolní Lažany

Památková rezervace, vyhlášená v roce 1995, zahrnuje celou zástavbu obce. Mezi nejcennější stavby patří dvojice hrázděných domů z přelomu 18. a 19. století, k nimž náleží i rozlehlé hospodářské budovy. V obci najdete i další stavby typické pro chebskou oblast.
 

Velkostatek Manský dvůr

Samota Manský Dvůr náležící k Dolnímu Žandovu ukrývá velkostatek v chebském stylu je po rekonstrukci a slouží jako penzion, hospoda a minimuzeum. Regionální minimuzeum poskytuje informace o historii Chebska a Mariánskolázeňská. Můžete si zde prohlédnout exponáty připomínající tuto historii.
 

Chebský Špalíček

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Chebu nekraluje kostel, ale soubor historických kupeckých staveb zvaných Špalíček. Ten je právem hlavním symbolem chebské architektury. Jde o unikátní komplex jedenácti kupeckých domů, který začal vznikat už ve 13. století a postupně se pak rozrůstal téměř dvě stě let. Svůj středověký půvab si ale budovy zachovaly dodnes díky barevným fasádám, křivým hrázděným zdem a uzounké křivolaké uličce. Právě kvůli nedostatku místa a malým parcelám stavby nabyly na výšce. Mnohapatrové jsou také některé střechy. Jejich výška měla dávat najevo bohatství jednotlivých kupců. Čím více pater měl, tím víc prostoru kupec potřeboval pro své zboží, a tím vypadal bohatší. A protože jsou chebské krovy takovým unikátem, turistické infocentrum města Chebu v nich připravilo nevídanou prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách těchto městských domů. Máte tak jedinečnou možnost prozkoumat tuto historickou památku zblízka.

Aktuality