Zážitky
Planetárium a hvězdárna Ostrava
Další turisticky atraktivní místa přístupná pro vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty naleznete na stránce: Bezbariérová místa.
Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.
Planetárium Ostrava nabízí širokou nabídku vzdělávacích aktivit, které propojují astronomii a přírodní vědy s dalšími vědními obory, ale také s hudbou a kulturou. Zážitkem je také návštěva Hvězdárn, při kterém se lze přiblížit vzdálenému vesmíru na vlastní oči. Pomocí dalekohledů hvězdárny se můžete podívat na skutečnou oblohu.
Sférické kino
Sférické kino je nejvíce navštěvovaným místem v Planetáriu Ostrava. Je vybaveno moderními technologiemi, které vytvářejí tzv. celooblohovou neboli sférickou projekci. Je vybaveno digitálním planetáriem, které zobrazuje aktuální hvězdnou oblohu, včetně Měsíce, planet, těles Sluneční soustavy a mnoha dalších vesmírných objektů. Umožňuje lety vesmírem začínající u Země a končící na hranicích pozorovatelného vesmíru.
Hvězdárna
Během večerních pozorování spatříte povrch Měsíce, planety Sluneční soustavy, výjimečně komety, ve vzdáleném vesmíru pak zajímavé dvojhvězdy, vícehvězdné systémy, mezihvězdné mlhoviny a galaxie. Ve dne se můžete podívat na Slunce, pozorovat sluneční skvrny, erupce, protuberance a další úkazy ve sluneční atmosféře.
Začátky veřejných astronomických pozorování závisí na časech západů Slunce, které se v průběhu roku mění. Pro večerní pozorování využíváme především dalekohled Celestron s průměrem zrcadla 355 mm, pro pozorování Slunce dalekohled Lunt vybavený speciálním H-alfa filtrem umožňujícím sledovat Slunce na vlnové délce 656 nm.
Přednáškový sál
Přednáškový sál je využíván pro přednášky, prezentace, konference, semináře, divadelní a hudební představení, filmové projekce a mnoho dalších aktivit.
Expozice v planetáriu
Ve dvou patrech budovy se nachází více než 40 interaktivních exponátů, které přibližují děje ve vesmíru, na Zemi i pod povrchem Země. Zábavnou formou si tak můžete vyzkoušet, jak fungují fyzikální a přírodní zákony. Exponáty jsou tematicky rozděleny do pěti expozic:
Ke hvězdám
Expozice představuje vývoj vesmíru od jeho raných počátků až po vznik hvězd, galaxií a obřích struktur formovaných zářící i temnou hmotou.
K planetám
Tato část expozice ukazuje vývoj Sluneční soustavy a představuje nové metody, které umožňují objevy planet u cizích hvězd. Na modelu plynné planety prozkoumáte proudění plynů v atmosféře, proces vzniku polárních září, a dokonce si sáhnete na skutečný 20kilogramový meteorit, který byl kdysi jádrem malé planetky.
Za světlem
Vytvoření přístrojů citlivých na rádiové, infračervené, ultrafialové, rentgenové a gama záření nám umožnilo zkoumat velmi podrobně vznik a vývoj hvězd a další procesy probíhající uvnitř galaxií. V expozici uvidíte sami sebe v infračerveném světle, podíváte se, jak váš obraz deformují různá zrcadla a seznámíte se s využitím spekter objektů a metod polarimetrie při výzkumu vesmíru.
Do hlubin Země
Expozice vám umožní bližší poznání seismických jevů, geologických procesů v zemské kůře i výzkumných metod vědního oboru známého jako geoinformatika. Tady si vyrobíte vlastní vlnu tsunami nebo zemětřesení libovolné síly, vyzkoušíte si řízení modelu robotického průzkumného vozítka a podíváte se, jak se měnila poloha kontinentů během pohybů zemských litosférických desek.
Na oběžnou dráhu
Prostřednictvím jednoduchého gyroskopu si vyzkoušíte, jak zatáčejí kosmické lodi ve vesmíru, prohlédnete si skafandr astronauta a vyzkoušíte si, do jaké výšky byste vyskočili na povrchu Měsíce.
Galerie Mira
Galerie prezentuje výtvarná díla, objekty a fotografie a slouží také pro nejrůznější pracovní setkání. Je ideální místem pro catering. Konají se zde také Tvůrčí dílny pro mateřské školy.
Ukazatel popularity
Ukazatel zobrazuje, jak populární je daný článek mezi čtenáři. Je vypočítán na základě různých faktorů, jako jsou aktuálnost, počet zobrazení, sdílení a hodnocení, které daný článek obdržel.
Čím vyšší je procentuální hodnota ukazatele popularity, tím větší zájem článek mezi návštěvníky vzbuzuje. Tento ukazatel vám může pomoci najít nejzajímavější a nejaktuálnější články na našich stránkách a rychle posoudit jejich úspěch.
Rychlost větru: 5 m/s
Oblačnost: 100 %
Tlak: 1001 hPa
Vlhkost: 84 %
Rychlost větru: 6 m/s
Oblačnost: 95 %
Tlak: 1022 hPa
Vlhkost: 66 %
Rychlost větru: 4 m/s
Oblačnost: 100 %
Tlak: 1024 hPa
Vlhkost: 80 %
Rychlost větru: 3 m/s
Oblačnost: 47 %
Tlak: 1024 hPa
Vlhkost: 68 %
Rychlost větru: 6 m/s
Oblačnost: 96 %
Tlak: 1021 hPa
Vlhkost: 71 %
Rychlost větru: 3 m/s
Oblačnost: 100 %
Tlak: 1023 hPa
Vlhkost: 80 %
Rychlost větru: 6 m/s
Oblačnost: 100 %
Tlak: 1021 hPa
Vlhkost: 81 %
Rychlost větru: 8 m/s
Oblačnost: 100 %
Tlak: 1020 hPa
Vlhkost: 74 %
<
>