Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.
Janáčkovo divadlo v
Brně bylo vystavěno
v letech 1961-65, historie jeho vzniku však sahá již do samých počátků existence
Národního divadla v Brně – a je historií mnohaletého úsilí o zbudování samostatné reprezentativní budovy českého divadla, hledání prostoru, prostředků a architektonického řešení.
Hlediště je uspořádané jako
stupňovitý amfiteátr. Kapacita divadelního sálu je 1055 míst, sál je možno přizpůsobit ke konferencím, slavnostním setkáním i koncertům.
Prostory foyeru a prvního patra mohou sloužit i jako místo ke slavnostním přípitkům, rautům a koncertům nenáročným na akustiku. V prvním patře divadla jsou výstavní prostory, stejně jako
dva salonky – ředitelský a primátorský. Je možné domluvit i catteringové služby.
Otevření nové operní budovy - Janáčkova divadla (do té doby bylo skladatelovo jméno spojováno s bývalým německým – dnešním
Mahenovým divadlem) v říjnu roku 1965 se stalo
velkou kulturní a společenskou událostí. Budova nesla jméno největší moravské hudební osobnosti a tak i první provedeným dílem musela logicky být Mistrova opera: staly se jí Příhody lišky Bystroušky (2. 10. 1965) v nezapomenutelném nastudování režiséra Miloše Wasserbauera a především dirigenta Františka Jílka.