Naučné tabule v Turnově pojednávající o tradici kamenářství a šperkařství v Turnově a o osobnostech, z nichž většina je se zpracováním drahých kamenů spojena.
Na tabulích červenovínové barvy, symbolizující karmínovou barvu českých granátů, se můžete seznámit s pamětihodnostmi ve Skálově ulici, spojující střed města s parkovou zónou. V 18. století se na jejím konci nacházela městská čtvrť Sklenařice, z níž se dodnes zachovala pouze budova tzv. Pacltovy huti. V té se až do roku 1864 pálila skelná kompozice, což je umělá výroba drahých kamenů. Na místě původní zástavby Sklenařic dnes stojí Střední umělecko-průmyslová škola, založená v Turnově již v roce 1884 jako speciální odborná škola pro výchovu odborníků v oblasti zpracování drahých kamenů. Z jejich dílen i dnes vycházejí nové generace znamenitých brusičů a šperkařů.
Na cestě po stopách historie a současnosti zpracování drahých kamenů budete míjet i Muzeum Českého ráje s Kamenářským domem a dům Na Sboře s pamětní deskou k poctě duchovního a učence Antonína Marka (1785-1877), přítele mnoha osobností českého národního obrození. Kolorit zrekonstruované Skálovy ulice s dalšími reprezentativními veřejnými budovami dotvářejí plochy okrasné zeleně a několik pomníků.
Z jaspisů z nedaleké hory Kozákov vytvořili turnovští brusiči kamenů obložení svatostánku Chrámu Narození Panny Marie, dominanty města Turnova. I historii této monumentální stavby z poloviny 19. století vám přiblíží naučná Kamenářská stezka. Ke kostelu přiléhá hřbitov s umělecky cennými náhrobky, z nichž mnohé nesou jména významných osobností Turnovska. Místa posledního odpočinku mapuje informační plánek u vchodu hřbitova.
Na tabulích Kamenářské stezky v Sobotecké ulici se můžete seznámit se jmény řady turnovských rodáků, kteří významným přínosem obohatili českou vědu a kulturu, a s historií města samotného.