ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKolejové lože v Mostě – část konstrukce pro přesun děkanského kostela
Památky

Kolejové lože v Mostě – část konstrukce pro přesun děkanského kostela

Zajímavý historický artefakt věnovala obyvatelům Mostu skupina Sev.en Česká energie, která v okolí města provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.
Milovníci technických památek naleznou v Mostě opravdový unikát – fragment konstrukce, která umožnila obdivovaný přesun děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Vydolování malebné mostecké krajiny a zánik raně středověkého města kvůli těžbě hnědého uhlí jsou dnes již stěží obhajitelné. Jako památník královského města měl zůstat zachován právě jen gotický chrám. Náročná akce jeho přesunu si vyžádala inovativní technická řešení a stala se dlouho nepřekonaným triumfem našeho inženýrství.
 
Stěhování kostela začalo 30. září a trvalo do 27. října 1975, celkem 646 hodin. Kostel byl zpevněn speciální ocelovou konstrukcí a pomocí 53 zvláštních vozíků byl posunován na čtyřech kolejích, přičemž jej zezadu tlačily a zepředu brzdily hydraulické válce. Vodováhy a elektronická čidla během cesty sledovala jeho veškeré pohyby a výškové odchylky. Kostel takto zdolal trasu dlouhou 841,1 metru průměrnou rychlostí 2,16 centimetrů za minutu. Na novém místě poblíž barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha byl pak posazen na nové základy a probíhaly v něm restaurátorské práce. Přesun kostela je zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích, protože jeho celková váha činila 12 tisíc tun.
 
Kus kolejové konstrukce (kolejové lože) je k vidění v místě, kde nynější parková úprava odkazuje na původní pozici kostela a naznačuje směr, kterým byl kostel přesunut a připomíná tak tuto unikátní technickou operaci. Shodou okolností se jedná o stejnou část kolejového lože, která je zřetelně vidět na dobových fotografiích.

Aktuality