ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKolonie Buďánka v Praze na Smíchově
Památky

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.
Počátkem 19. století si zde dělníci postavili 24 domků ve dvou uličkách navzájem propojených schody. Postupně se tu vytvořila zvláštní spleť různorodých obydlí v prudkém svahu se zahrádkami a místní obyvatelé zde chovali i zvířata. Hustota obyvatel na omezeném prostoru mezi komunikací a skálou stále narůstala, což mělo za následek vznik stále nových přístavků, přídomků a kůlniček. Tím se vytvořil charakteristický vzhled osady. Skoro všichni obyvatelé si své příbytky stavěli svépomocí z materiálů, které tu našli po zrušeném vápencovém dolu. Kolorit osady byl už v 19. století natolik výrazný a zajímavý, že jej popsal ve svých romanetech „Můj přítel vrah“ a „Rváč“ spisovatel Jakub Arbes jako rozervané, divoké, ale přitom romantické místo, kudy často rád procházel.

Osada začala zvolna upadat před 1. světovou válkou, kdy byla zavřena část lomu a za 2. světové války tu mělo SS tajný úkryt ve sklepě místního hostince. Další zajímavostí je pobyt Svatopluka Karáska (kytaristy The Plastic People of the Universe). Konec svérázného života v osadě nastal v 80. letech minulého století, kdy vláda násilně odkoupila většinu domů a chtěla zde postavit mnohapatrovou budovu pro Ministerstvo vnitra. Plán tehdejším „pánům“ překazila Sametová revoluce a domky nakonec zůstaly, avšak bez bývalých majitelů, kterým nebylo umožněno vrátit se zpátky. Roku 1991 byla Buďánka prohlášena památkovou zónou, ale v domcích nikdo nebydlel a ani se o ně nestaral, takže začaly chátrat.
 

Buďánka dnes

Bývalá osada pomalu opět ožívá – v bývalém koloniálu se podařilo otevřít kavárnu s komunitním centrem. Nachází se zde také infocentrum pro celou památkovou zónu. Místo je tu také na společenské aktivity, například kurzy malování nebo pilates.
Na místě objektů, které již nelze zachránit dostanou šanci architekti. Vzniknout by zde mohly ateliéry pro umělce nebo místa sloužící kultuře a setkávání.

Aktuality