Unikátní kostel svatého Václava v malé vesničce je vystavěn ještě v čistě románském slohu, s hranolovým kněžištěm, ukončeným půlkruhovou apsidou.
Vznik kostela svatého Václava je možné na základě architektonického a stavebního rozboru položit do prvních let 13. století, tedy do doby, kdy do této oblasti pronikají první osadníci, aby zde zakládaly své nevelké vesničky. Kostel v Dolním Čepí byl typickým vlastnickým kostelíkem, to znamená, že majetkově a také stavebně úzce souvisel se sídlem zdejší drobné šlechty. Původní zemanský dvůr je možno dosud spatřit v podobě nevelkých zřícenin v zahradě jižně od kostela, kde stával až do počátku 20. století.
Kostel svatého Václava je významným místem nejen díky svému stáří a architektuře, ale také díky svému oltáři, na kterém je zpodobněn svatý Václav, jemuž je kostel zasvěcen. Na dolní části oltáře je obraz tzv. Černé Madony a na levé zdi se nachází obraz Nejsvětější Trojice. Kostel se vyznačuje tím, že od své stavby téměř nebyl stavebně upravován.
Areál s kostelem a malým hřbitovem, který je obehnaný kamennou zdí, byl v roce 1958 prohlášen kulturní památkou České republiky.
Na podzim 2024 byla vyhlášena veřejná sbírka na potřebnou opravu kostela. Náklady spojené se stavebními pracemi rozdělenými do několika etap jsou předběžně vyčísleny na jednotky milionů korun.