Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.
Budova byla postavena na pražském Výstavišti v Holešovicích pro Jubilejní výstavu v roce 1891. Dnes je zde k vidění expozice Památky kamenosochařství v Čechách od 11. do 19. století, památky z domů zbořených v asanaci, gotické sochy Parléřovy dílny, Mariánský sloup ze Staroměstského náměstí v Praze a originály sedmi sousoší z Karlova mostu. V roce 1995 bylo Lapidárium zařazeno mezi deset nejkrásnějších muzejních expozic Evropy. Do expozice je bezbariérový vstup.
Slovanská epopej v Lapidáriu
Praha chce umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou Lapidária na Výstavišti. Nový dům má zrcadlově odrážet půdorysem i hmotou budovu Lapidária. Z urbanistického hlediska má pak novostavba doplnit historickou budovu. Výstavní prostor, v kterém by byla plátna umístěna, by byl vysoký 11,5 metru a zároveň by nabízel dostatečný odstup od rozměrných obrazů.