ÚvodCo chcete dělat?KulturaLetecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha
Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.  Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.

V hangár typu Wagner naleznete rozsáhlou expozici z období 2. světové války, včetně letounů a dalších exponátů. V uvolněném hangáru typu Pícha, ve kterém byla až dosud umístěna letadla z let 1939-1945, našly své místo proudové letouny první generace.
 

Expozice v hangáru 43

V roce 2018 se otevřel zrekonstruovaný hangár č. 43, který stojí poblíž hlavního vchodu muzea a expozice se vztahuje k letadlům sloužícím k výcviku pilotů. V hangáru je k vidění polský letoun PZL TS-11 Iskra, vedle něj stojí československý letoun Aero L-29; „Delfína“ využívaly k výcviku všechny státy Varšavské smlouvy kromě Polska, to upřednostnilo svůj vlastní letoun. Dále je zde k vidění cvičná verze MiGu-15 (UTI) a čtveřici doplňuje legendární Aero L-39 Albatros.

Mezi další zajímavé exponáty patří i francouzský cvičný letoun Fouga CM.170 Magister z poloviny 50. let. Jde o letoun, který se stal nejen v zemích NATO jedním z nejrozšířenějších, pokud jde o výcvik pilotů. Toto letadlo bude možné vidět v areálu Staré Aerovky.

Hangár č. 43, jehož délka je přes 50 metrů a hloubka přes 11 metrů, pochází z první poloviny 30. let. Do hangáru se vstupuje ze zadní strany, tedy z areálu Leteckého muzea Kbely.
 

Historické hangáry Aero

V historických hangárech v Letňanech je od konce dubna 2016 umístěna nová expozice, která se dotýká především továren a firem Aero, Letov a Avia. Seznámíte se zde také s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Mimo známé letecké továrny výstava ukazuje i ty, které se v důsledku války proměnily, jako například některé textilky. Výstava připomíná odbojáře, kteří se snažili výrobu letadel sabotovat a představuje také mnoho unikátních exponátů, které se doposud ukrývaly v depozitářích.

Bitevník Suchoj Su-25
Vojenský historický ústav provedl generální opravu bitevního letounu Suchoj Su-25, který v minulosti užívalo české a československé vojenské letectvo. Sovětský dvoumotorový bitevník je vystaven v expozici kbelského leteckého muzea v Praze v hangárech Staré Aerovky.

Aktuality