V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.
Mělnické podzemí vznikalo od konce 13. století. Výstavba probíhala souběžně se stavbou města. První patro chodbového systému se nachází v hloubce 8 až 10 metrů pod povrchem, třetí, nejhlubší, až 25 metrů.
Vchod do podzemí byl téměř v každém domě v historickém centru, a tak byly jednotlivé stavby propojeny. Dnes je toto znemožněno častými zásypy a závaly, ale i četnými zazděními. Na místo, kde je studna vyhloubena, je v dlažbě náměstí Míru upozorněno skleněnou kruhovou deskou v kovovém rámu s nápisem.
Studna hluboká 54 metrů byla vyhloubena při vzniku města Mělníka a jednalo se o jediný zdroj pitné vody. Hloubka vodního sloupce je přes 7 metrů a průměr studny činí 4,54 metru, čímž je mělnická studna nejširší studnou v České republice. Podzemní chodbou se ke studni dostanete z Turistického informačního centra, odkud vycházejí skupinové prohlídky s průvodcem. Kromě studny a repliky rumpálu jsou v podzemí expozice bezpečného úkrytu a budování podzemí.
Dříve se podzemní prostory používaly zejména ke skladování potravin a v případě požáru či válečného nebezpečí jako úkryt. K mělnickému podzemí se váže i několik legend a pověstí. Jedna z nich říká, že v útrobách mělnického kopce spí svatý Václav a tisíce rytířů, kteří vyrazí na pomoc zemi české, až bude nejhůř. Jiná pověst vypráví o pokladu nesmírné ceny, který se ale objeví jen tehdy, lehne-li celé město popelem a poslouží občanům znovu obnovit vyhořelé město.
Od roku 2021 slouží turistům nový vstup do podzemí města.