Nymburské krematorium postavené v letech 1922 až 24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury – jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území.
Jde o přísně jednoduchou stavbu,
soustřeďující pozornost k elementárním geometrickým formám. Hmota obřadní budovy rafinovaně přechází z dispozičního obdélníku v přízemí do oválu v patře nad mohutným portikem.
Vnitřní prostor je sice
redukován na elementární tvary, ty však již nejsou dekorativní, ale estetizující funkčně opodstatnělá tělesa a blíží se Ozenfantovu a Jeaneretovu požadavku používat k tvoření
platónské "neproměnné prvky". Obřadní síň již není zahalena do mystického šera jako v
Ostravě nebo
Pardubicích, souměrně umístěnými okny po čtyřech stranách proudí dovnitř
dostatek světla.
Adam Gebrian - Krematorium Nymburk: Přelomová stavba české architektury
Je rozměrově skromná, přesto hraje zásadní roli ve vývoji architektury 20. století na našem území. Budova nymburského krematoria byla realizovaná mezi lety 1922–1924, architektem se smutným osudem je Bedřich Feuerstein, jeho spolupracovníkem byl Bohumil Sláma. Postavili u nás první puristický moderní dům bez jakékoliv dekorace, který se soustředil na základní geometrické tvary a jejich vyznění a na strohou funkčnost. V dobovém kontextu to byl naprostý šok.