Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Historickými prameny je existence Modřanské vinice doložena poprvé v roce 1178, kdy ji Soběslav II. daroval Vyšehradské kapitule. Název Arcibiskupská pochází z doby, kdy byla držena pražským arcibiskupstvím (od r. 1717 do 1921). V roce 1929 byla vinice zničena mrazem a na terasách byly vysazeny ovocné stromy. Tento svůj osud ostatně vinice připomíná dodnes, mnoho let poté, co v roce 1987 členové Českého zahrádkářského svazu dostali pozemek do užívání, svah vyčistili a začali obnovovat terasy.
Na velké části pozemku znovu vysadili révu vinnou - především tradiční odrůdy, jako je Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Tramín, Rulandské modré a Modrý Portugal, jejichž pěstování je doloženo již z 19. století. Další fáze dosazování révy vinné proběhly v letech 2004 a 2008 – 2009 díky grantům poskytnutým magistrátem hlavního města Prahy. Grant také umožnil v roce 2009 nasazení dravého roztoče Typhlodromus pyri, který je ekologickou alternativou některých postřiků.
Ke koloritu místa patří nejen úžasný výhled na Vltavu a okolní svahy, obtížně přístupné terasy a na nich řádky nejméně třiceti moštových a stolních odrůd, ale také ovocné stromy a záhony se zeleninou a s květinami v dolní části pozemku. Na vinici jednotlivě hospodaří členové Českého zahrádkářského svazu, kteří svá vína také individuálně vyrábějí. Lahvová vína v partiích do sto litrů, často však i v objemu menším než dvacet litrů, jsou raritou především pro nejbližší okruh přátel.