Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.
Muzeum připomíná dosud nezašlou slávu alchymistů z časů Rudolfa II., ale nejen jejich, neboť alchymie je vědou starodávnou, i současnou. Přesto rudolfínská doba a především slovutný alchymistia Edward Kelley jsou v centru zájmu. Expozice se totiž nachází v malostranském domě U Osla v kolébce na Jánském vršku 8, kde žil a tvořil magistr Edward Kelley - jeden z nejznámějších a nejtajemnějších obyvatel města v časech císaře Rudolfa II. Jeho alchymistická laboratoř je umístněna na půdě budovy, v Kelley Tower, kam se po celá staletí nedostala lidská noha. Laboratoř tak najdete v podobě v jaké ji Kelley opustil. Či přesněji řečeno, jak se v ní zastavil čas ve chvíli výbuchu, kterému Kelley osobně přihlíží.
V přízemí domu se návštěvníci dozví základní údaje o alchymii a hlavních osobnostech této dovednosti, a to nejen z druhé poloviny 16. století, ale i z dalších historických epoch napříč staletími až do dnešních dnů. Nechybí ani interaktivní exponáty: Zájemci si mohou sestavit vesmír podle vlastního přání, ozkoušet, zda nemají na rukou zlato, vyrobit kámen mudrců a nebo se stát součástí výroby fosforu v obřím sudu. Ojedinělý zážitek nabízí též tajemná místnost z faustova domu, kde tři alchymisté přihlížejí odnosu Fausta do pekla dírou ve stropě.
Po prohlédnutí přízemí čeká návštěvníky zážitek v podobě dřevěného schodiště, které je jedno z nejstarších v Praze a možná jej navrhoval sám Edward Kelley. Jeho tvar totiž nápadně připomíná jeden ze základních alchymistických symbolů – spirálu života.
Mezi historickými krovy pak návštěvníci navštíví dvě místnosti. Ta první je jakýmsi skladištěm – kabinetem nejrůznějších propriet, které alchymista ke své práci potřebuje, ale v laboratoři by mu překážely. Neuvěřitelné množství podivuhodností doplňuje část knihovny Johna Dee, který měl největší knihovnu ve své době. Přestože do Prahy vzal jen cestovní část, vypadá doslova nekonečně. Schválně – podívejte se průhledy mezi knihami, a uvidíte, že snad vede až k Památníku písemnictví. Tato místnost – předpokoj laboratoře - však také slouží jako čekárna pro ty, kdo chtějí vstoupit do nejutajovanějších míst. Je tady John Dee, který vyhlíží anděla západního okna, nechybí Rudolf II fascinovaný kočkou, která proběhla zlatým prachem a do třetice drobná lahůdka: čeká tady i William Shakespeare. Co tu dělá? To se dozvíte v expozici, ale uvidíte, že zde má své právoplatné místo.
A pak už přijde to hlavní. Laboratoř magistra Kelleyho, kde uvidíte mnohé z toho, co naplňuje alchymistův život, ať již je to výroba umělého člověk – Homuncula, výroba kamene mudrců, při jehož výrobě došlo k výbuchu, který vyděšeně sleduje sám Kelley, jsou zde samozřejmě pece s měchem, kterým můžete sami rozdmíchat oheň, nechybí kostra, která vám sama přidrží lupu, jsou zde pokusná zvířata, bylinky a mnoho dalšího, co nesmí v laboratoři chybět.
V neposlední řadě jsou zde i destilační přístroje, kde Kelley vyrábí lektvary a elixíry nejen pro Homunculy a pokusná zvířata, ale potrubím jsou tyto životadárné šťávy vedeny až dolů na dvůr, kde je stáčíme návštěvníkům ve stylové alchymistické hospůdce Kellyxír. Kdo neokusil elixírů magistra Kelleyho, ten nezná pravou tvář alchymistické Prahy. Proto máte se vstupenkou z muzea v alchymistické hospůdce Kellyxír slevu.