ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum historických rádií v Dolní Čermné
Kultura

Muzeum historických rádií v Dolní Čermné

Majitel firmy HaS, která dodává součástky výrobcům elektroniky, vytvořil u svého podniku v Dolní Čermné muzeum historických rádií. Zajímavostí jsou například dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence.
Svou Sbírku historických rádií začal pan Karel Hrodek budovat v prostorách v sousedství své firmy HaS Lanškroun s.r.o. v Dolní Čermné zhruba v roce 2006. Postupně nashromáždil přes 200 typů rádií, v převážné většině vyrobených na území tehdejšího Československa.
 
Pan Karel Hrodek je rodákem z Ústí nad Orlicí, ale po škole nastoupil do svého prvního zaměstnání v Tesle Lanškroun. Zde pracoval po několik desetiletí a rozhodl se sesbírat vzorky všech součástek vyráběných v Lanškrouně, nebo v pobočných závodech, ale někdy to nešlo jinak, než je vymontovat z dobových přístrojů, například z historických rádií. A tehdy jej krása a osobitost historických rádií uchvátily natolik, že se rozhodl sbírat i tyto přístroje především z období, kdy jejich funkčními prvky bývaly elektronky. Díky místním odborníkům se mu daří obnovovat jednotlivé sbírkové kusy nejen co do vzhledu, ale také, aby opět fungovaly.  Ve sbírce se nachízí i dobové plakáty, ceníky, odborné časopisy a inzeráty.

Sbírka je přístupná po předchozí domluvě, vstupné se nevybírá.
 

Skvosty a zajímavosti sbírky

Ve sbírce historických rádií se nachází drobné přístroje z úplných začátků rozhlasového vysílání – krystalové přijímače bez elektrického napájení. Poslouchat je mohl jen jediný člověk pomocí velmi citlivých sluchátek. Nejstarší “krystalka“ typ Zenit je výrobek z roku 1929, šest let od zahájení rozhlasového vysíláni v Československu.
 
V dalších letech se objevila již elektricky napájená rádia se zesilujícími elektronkami ve stále dokonalejších dřevěných skříňkách, a ta se stala rovnocennou součástí nábytku v obývacích pokojích. Příkladem je přijímač Philips 5250A z roku 1934.
 
Zajímavostí jsou ale také dvě rádia lidově zvaná Goebbelsova tlama, která nemohla přijímat některé frekvence. Jednalo se o přijímače, na kterých bylo zakázáno přijímat zahraniční vysílání a poslouchání zahraničního rozhlasu bylo trestáno smrtí. Na jednom rádiu je umístěn i dobový papírový štítek, která varuje před poslechem cizího vysílání.
 
Překrásný je první československý tranzistorový přijímač TESLA T58 z roku 1958 ve tvaru kabelky. Nejzvláštnější je patrně přijímač ve tvaru hokejového puku vyrobený k příležitosti mistrovství světa v ledním hokeji v Československu v roce 1978.

Aktuality