ÚvodCo chcete dělat?KulturaInteraktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960
Kultura

Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960

Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice B. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.
Zbrusu nová interaktivní expozice dopravních hraček na náměstí Krále Vladislava č.p. 225 /budova B/ je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920–1960. Záměrem nové expozice je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové v minulém století.

Součástí prohlídky jsou ukázky jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami.

Instalace expozice má podobu malého železničního muzea, kde si děti budou moci spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století.

Velvarské technické muzeum hraček ve spolupráci s městem Velvary tak provozuje dvě stálé expozice: „Mechanické hračky z let 1840–1950“ /budova A/ v areálu Děkanského dvora na Třebízského náměstí (u kostela sv. Kateřiny) a „Železniční hračky z let 1920–1960“ /budova B/ na náměstí Krále Vladislava č.p. 225. Instalace exponátů se na obou místech liší především obsahem a zaměřením. Návštěvníci expozice v Děkanském dvoře shlédnou základní typy mechanických hraček poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, optické přístroje a hračky z technických materiálů – dřeva, papíru i kartonu, kovů, skla, porcelánu, kůže a textilu, pryže (gumy) z vulkanizovaného kaučuku, celuloidu a bakelitu. K této expozici patří také měšťanský pokoj ve stylu historismu 19. století zařízený historickým mobiliářem a volně vystavenými exempláři soudobých hraček.

Vstupenky do obou částí expozice jsou zvýhodněny.

Aktuality