Památky

Muzeum Tesla

Muzeum výrobků národního podniku Tesla a dalších československých výrobců elektroniky a elektrotechniky v Třešti.
Muzeum Tesla se nachází v městečku Třešť, asi 20 km jižně od Jihlavy.. Muzeum bylo zřízeno v prostorech bývalé zemědělské sýpky, přímo vedle nádraží Třešť. Celý projekt muzea a klubovní sbírky má na svědomí Historický radioklub československý, zapsaný spolek, který muzeum a depozitář vlastními silami a prostředky buduje. Muzeum v Třešti je členěno do dvou sekcí. Stávající podoba muzea není konečná, klub jej plánuje rozšiřovat o další expozice, ale vše je závislé na dobrovolné práci členů. Už teď ale v přízemí budovy návštěvník najde expozici průmyslové neboli „těžké“ techniky. Může si zblízka prohlédnout různé typy vysílačů, elektronový mikroskop, ústřednu obecního rozhlasu, režijní stoly z rozhlasových studií, stroj pro magnetický záznam televizního obrazu, dálnopisný stroj, střihací stůl z filmového studia a mnoho dalších zařízení, která jsou před zraky běžných občanů skryta za zdmi laboratoří, studií nebo vysílacích středisek. K vidění je i funkční elektromechanická telefonní ústředna, ke které jsou připojeny telefony s vytáčecí číselnicí, jejichž funkci si může každý vyzkoušet a sledovat přitom činnost ústředny. Návštěvníci si mohou i sednout před zapnutou kameru s monitorem a vžít se do role televizního hlasatele.
 
V patře pak uvidíme expozici přístrojů pro domácnost, členěnou po desetiletích od 40. do 80. let 20. století. Můžeme tak zhodnotit, jak se vyvíjely radiopřijímače, televizory, gramofony, magnetofony, telefony a další radiotechnické výrobky v průběhu kralování národního podniku Tesla v naší zemi. Mnoho návštěvníků zde najde přístroje, které měli nebo dosud mají doma. Velice působivou součástí expozice jsou vitríny s výrobky vakuové elektrotechniky, kde nás udiví, jak rafinovaná a užitečná zařízení je možné vyrobit ze skla a pár plíšků a drátků za pomoci šikovných rukou. Také si můžeme prohlédnout funkční modely prvních televizních přijímačů, a to včetně televizoru mechanického, kde je živý, pohyblivý obraz vytvářen pomocí žárovky a rotujícího kotouče s vyvrtanými otvory.
 
Návštěvníci se mohou v muzeu pohybovat volně a bez časového omezení. Na vyžádání si mohou od pokladní půjčit tablet s elektronickým průvodcem, kde je každý exponát podrobně popsán. Tento průvodce je volně k nahlédnutí i na webových stránkách muzea, takže se návštěvníci mohou dopředu připravit na to, co je zajímá, a v muzeu si to pak naživo prohlédnout. Po předchozí domluvě je možné si připlatit za služby profesionálního průvodce, který poskytne živý výklad. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a půl a je navíc obohacena o ukázky některých vystavených exponátů ve funkčním stavu.

Aktuality