V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T.G.Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem – sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.
V přízemí radnice se dochovala ornamentálně zdobená klenba s těžkými hranolovými žebry. Kuriozitou je věž radnice z r. 1521 dostavěná r. 1764, která nemá základy. Stavba se opírá o sousedící měšťanské domy.
Náměstí tvoří historický střed města a roku 1980 bylo prohlášeno za městskou památkovou rezervaci. Na náměstí si prohlédnete soubor gotických a renesančních měšťanských domů ze 16. století. Některé domy jsou opatřeny portály se znaky pánů z Boskovic a z Lipé, na jejichž výstavbu tehdy přispíval i majitel panství. Z jednoho z měšťanských domů vystupuje do náměstí dřevěný výklenek. V tomto domě kdysi u svého švagra pobýval Jan Ámos Komenský, předtím než musel opustit vlast po bitvě na Bílé Hoře.
Morový sloup uprostřed náměstí byl postavený v letech 1718 – 1720 na paměť morové epidemie sochařem Janem Sturmem.
Budova radnice prodělala za svou historii několik požárů. Původní budova byla dřevěná. Po dvou požárech začátkem 16. století byla roku 1542 obnovena pouze věž. Přestavba v renesanční budovu byla dokončena roku 1560. Součástí radnice byla i hodinová věž. Radnice dále prošla úpravami a přístavbou. Po požáru věže roku 1726 ležela téměř 40 let v troskách, teprve roku 1764 byl nad hranolovou renesanční část přidána osmiboká nástavba. Druhé patro pak pochází z roku 1824. V budově radnice se dochovaly místnosti s křížovými a síťovými klenbami a dalšími renesančními prvky. V pracovně starosty, původně síni konšelů, se zachovala renesanční freska Šalamounův soud z doby kolem roku 1560.