ÚvodCo chcete dělat?KulturaNárodní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky
Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Množství historických architektonických modelů, plánů, projektů či stavebních artefaktů od 19. do 20. století najdete v expozici architektura, stavitelství a design. Ocitnete se tak v secesní či kubistické ulici s dobovou dlažbou, lavičkou, lucernou, fasádami a můžete nahlédnout do pracoven architektů vybavených originálním nábytkem. V expozici astronomie je prezentován soubor jedinečných astronomických přístrojů z 16.–20. století, doplněný originálními dokumenty, výkresy a mapami. Na funkčních modelech pochopíte principy historických měřících a pozorovacích zařízení.
 

Expozice Doprava

Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovat zde můžete první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stojí i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.

Expozice v samostatných příbězích ukazuje celý historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech pak i úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky na území České republiky, a to jak stroji u nás vyrobenými, tak i dovezenými ze zahraniční a na našem území provozovanými.

Od 18. května 2024 provází návštevníky Dopravní halou průvodce v aplikaci TourStories. To nejzajímavější přiblíží v pěti trasách. U každého z exponátů je možné si poslechnout autentické vyprávění kurátora a prohlédnout si zajímavé bonusy: dobové fotografie nebo archiválie, u vybraných vozů je možné v 360° nahlédnout do jejich interiérů. 
 

Technika v domácnosti

Expozice Technika v domácnosti představuje vývoj technických “pomocníků v domácnosti” v českých zemích od poloviny 19. století do současnosti. Expozice se soustřeďuje výhradně na mechanické, plynové i elektrické domácí spotřebiče. Šest set metrů čtverečních výstavního sálu je prostoupeno dějinami techniky, která usnadnila hygienu, úklid, praní a žehlení, šití, úpravu oděvů i přípravu pokrmů. Návštěvník se seznámí se současnou výrobou a vývojem včetně nezbytného projektování v počítači a studentských designérských vizí, nabídkou spotřebičů v době reálného socialismu, úctyhodnou průkopnickou práci průmyslových výtvarníků v poválečném období, počátky tradičních prvorepublikových i pozdějších výrobců, fenoménem elektrifikace i propagace nových spotřebičů formou reklamy, veletrhů i nabídky obchodních domů, počátky výroby a používání kávovarů, a konečně např. kuriózními strojky pro domácnost, které ve druhé polovině 19. století shromáždil Vojta Náprstek.
 

Astronomie

Expozice Astronomie je koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě unikátních sbírkových předmětů. Úvodní část eliptického půdorysu Z dějin astronomického poznání představuje nejvýznamnější mezníky v dějinách astronomie v časovém rozpětí cca 6 000 let. Nejstarším předmětem sbírkového fondu je meteorit nalezený roku 2005 v Argentině na území Campo del Cielo, starý téměř 5 000 let. Druhá část expozice Z dějin astronomických přístrojů ukazuje v šesti tematických kapitolách přístroje používané v astronomii v různých historických obdobích od 15. do 20. století. Těžiště prezentace je situováno do 16. – 17. století, kdy v Praze, sídelním městě císaře Rudolfa II., pracovali nejvýznamnější astronomové doby – Tycho BraheJohannes Kepler. Také 18. století s armilárními sférami, měřícími přístroji, globy, slunečními hodinami a dalšími předměty dává nahlédnout do podivuhodného světa astronomů, geometrů, kartografů a počtářů, ale i navigátorů lodí. Jedná se o bývalou expozici Keplerova muzea.
 

Fotografický ateliér

Ústřední část expozice tvoří skleněný ateliér – rekonstrukce dobového fotografického ateliéru k portrétování za denního světla se skleněným stropem ve stylu počátku 20. století. Návštěvník zde najde kolekci ateliérových, technických a salonních fotografických přístrojů, dále dobové rekvizity – nábytek, malovaná pozadí, šatnu, vše, co v oné době bylo nezbytnou součástí fotografické živnosti. Práce fotografa je při zvláštních příležitostech přímo v prostoru ateliéru předváděna, takže návštěvník si může odnést si svůj snímek např. v zapůjčeném historickém kostýmu, zhotovený původní starou fotografickou technikou, o níž se podrobnosti doví v galerijní části.
 

Rudný a uhelný důl – hornictví a hutnictví

Maketa rudného a uhelného dolu pochází z padesátých let dvacátého století. Její chodby dosahují rozlohy 350 metrů čtverečních a už sama o sobě tvoří unikátní soubor sbírkových předmětů a věrohodně ztvárněných dioramat. V doprovodu lektora v dole na vlastní kůži pocítíte reálné prostředí dolů, když sfáráte důlní šachtou a na cestu vám posvítí karbidové lampy. Dále zde spatříte rekonstrukci slovanské železářské hutě z devátého století, původní strojní vybavení kovacího hamru, modely dřevouhelných vysokých pecí z počátku devatenáctého století či model Vojtěšské huti v Kladně s prvními koksovými vysokými pecemi z roku 1856.
 

Chemie kolem nás a expozice kontaktních čoček

Expozice Chemie kolem nás je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Cílem expozice je poukázat na souvislosti, které si řada lidí vlastně vůbec neuvědomuje. Řada předmětů, které bereme denně i několikrát do ruky, mnoho dějů, které považujeme za běžné, pochází od chemiků ve výzkumných, vývojových, technologických a průmyslových laboratořích.

Historie kontaktních čoček mapuje jejich historii a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Expozice vznikla ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR.


Interkamera

V expozici Interkamera, která navazuje na část prezentující vývoj fotografické technik se seznámíte s historickými i současnými druhy prostorové fotografie, fotochemickými procesy barevné fotografie, principy barevného zobrazování v digitální fotografii a vývojem fotografického zachycení pohybu. Vlastnoručně si lze vyzkoušet i fotoaparáty z předminulého století.


Měření času

Nová expozice Měření času prezentuje hodinářské sbírky v Národním technickém muzeu a zobrazuje technický vývoje chronometrie. Vedle elementárních časoměrných přístrojů jako jsou sluneční, vodní, ohňové a přesýpací hodiny a mechanických kolečkových hodin, kterým je v expozici dán velký prostor, jsou zde dokumentovány také formy využití elektřiny, elektroniky a nakonec též aplikace kvantových fyzikálních jevů při konstrukci hodin.
 

Cukr a čokoláda

Samostatná expozice "Cukr a čokoláda, je věnována českému cukrovarnictví. Cukr byl pro Československo strategickou komoditou, která měla politický vliv, a proto se mu také říkalo „bílé zlato“. Cukrovarníci také od počátku podporovali naše technické muzeum a měli zásadní podíl na jeho založení v roce 1908. Významným způsobem rovněž přispěli na stavbu budovy NTM na Letné.
 

Tiskařství

Expozice tiskařství vás zavede do prostředí tiskařské dílny, která je vybavena originálními historickými stroji z 19.-20 století. Dojem umocňuje provozní zašpinění, vůně tiskových barev, originální pomůcky či matrice. Za nejcennější vystavený exponát je považována tzv. kynžvartská daguerrotypie, fotografie Zátiší v ateliéru z roku 1839, která je do Národního technického muzea dlouhodobě zapůjčena ze Zámku Kynžvart. Jejím autorem je samotný vynálezce fotografie J. L. M. Daguerre.
 

Televizní studio

Zásluhou spolupráce s Českou televizí se do Národního technického muzea dostala funkční televizní technika a technologické stojany a nábytek, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání. V poslední době se právě odsud vysílaly sportovní pořady, například vstupy do přímých přenosů fotbalu či hokeje. Celý komplex expozice je s ohledem na svůj charakter přístupný s průvodcem, který návštěvníkům názorně ukáže, jak studiová technika funguje. Součástí expozice jsou také informace na panelech a infokiosku. Expozice Televizní studio se nachází v 3. patře budovy Národního technického muzea.
 

Muzeum na Masarykově nádraží (v přípravě)

Národní technické muzeum chystá vybudovat nové železniční muzeum v areálu bývalých výtopen Masarykova nádraží v Praze. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout na 150 historických parních lokomotiv, prvorepublikových drezín nebo vagonů z druhé světové války. Nové muzeum by mělo být veřejnosti zpřístupněno v roce 2028.
 

Národní technické muzeum v Praze
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:

2023 – Cena poroty Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku za projekt Středověké stavební stroje
2018 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku – za projekt „Prezidentský vlak 2018“
2017 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2017 – za výstavu „Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně“
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Centrum stavitelského dědictví Plasy
2015 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2015 – za publikaci za publikaci „Zámek s vůní benzínu“, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „Národní technické muzeum dokončeno“
2006 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2006 – za nový depozitář Národního technického muzea v Čelákovicích
2005 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za renovaci sportovního automobilu Jawa 750 „1000 mil československých"
2005 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za projekt „Vysoušení archiválií postižených povodní roku 2002 ruční metodou na vysoušecím pracovišti Národního technického muzea“
2003 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2003 – za třísvazkové publikace „Studie o technice v českých zemích 1945–1992“

Cestování bez bariér: Národní technické muzeum

Bezbariérový vstup do muzea se nachází dole vpravo od schodiště k hlavnímu vstupu do muzea. Je nutné oslovit ostrahu muzea nebo zazvonitu bezbariérového vchodu na zvonek. Vstup je vhodný pro vozíčkáře. Přístup do všech pater a expozic muzea je bezbariérový a jednotlivá patra jsou propojena výtahem. Výjimkou je expozice Dopravy, kde je vstup do podlaží sálu řešen posuvnou plošinou (plošina je určena pouze pro vozíčkáře).

Aktuality