Naučné stezky v celkové délce 25 km jsou vybudovány kolem vodní nádrže Slezská Harta a provedou návštěvníky po jednotlivých vulkánech, lávových proudech a místech, která s vulkanickou činností souvisejí.
Díky geostezkám poznáte, jak vulkány v době čtvrtohor vznikaly, kolik lávových proudů se vylilo, kam až dosahovaly, jak vyplňovaly a zahrazovaly stará údolí a vytvářela se údolí nová, a jaké útvary můžeme pozorovat dnes. Dozvíte se jak docházelo k zahrazování starých údolí lávovými proudy, podél kterých se tvořila údolí nová. Nedílnou součástí naučných stezek je razovský pyroklastický komplex tvořený sopečnými vyvrženinami, které se ukládaly na dně bývalého jezera vzniklého po zahrazení starého údolí Moravice lávovým proudem.
Informace jsou znázorněny na 15 tabulích v podobě prostorové grafiky propojené s texty a fotografiemi. Pomocí několika blokdiagramů je graficky zachycena rekonstrukce průběhu vulkanické činnosti a důsledky jejího projevu. Na značených trasách stezek je umístěno 10 odpočívadel, náročnost je větší pouze při výstupech na vrcholy vulkánů. Celkové informace co všechno můžeme na trase poznat jsou na vstupních tabulích u úvodního zastavení.
Mezi stezkami, které se nacházejí po obou stranách přehrady, se lze
přepravovat i po vodě vlastními bezmotorovými plavidly nebo využít loď Santa Maria v rámci
veřejné malé lodní dopravy.